DLA UCZNIA

Sprawozdanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Sprawozdanie z  realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez  Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W ramach programu biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z budżetu Państwa na zakup książek, realizację działań promujących czytelnictwo oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki.

Całkowity koszt realizacji zadań, czyli wsparcie z budżetu państwa oraz wkład własny organu prowadzącego wyniósł 15 000: zakup książek – 9000,00 zł zakup elementów wyposażenia do biblioteki (latop, drukarka, tablice) – 4500 zl realizację działań promujących czytelnictwo 500 zł – nagrody książkowe, 181 – materiały biurowe do tworzenia gazetek i plakatów promujących czytelnictwo, plakaty promujące czytelnictwo.

Dzięki wsparciu finansowemu zakupiono łącznie 414  (+  nagrody książkowe nowości) wydawniczych z przeznaczeniem na uzupełnienie księgozbioru biblioteki oraz na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach czytelniczych.

Przed przystąpieniem do rozesłania zapytania ofertowego do księgarń przeprowadzono konsultacje z Samorządem Uczniowski i Radą Rodziców. Sporządzona lista książek została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski.

Najczęstsze formy konsultacji z rodzicami i uczniami, np. ankieta, przekazanie listy książek, głosowanie (proszę podać  4-6 przykładów najczęściej podawanych form).

Zgodnie z wytycznymi określonymi w zadaniach projektu zakup konkretnych pozycji książkowych został dokładnie przemyślany.  Przeprowadzono wiele rozmów z uczniami oraz wychowawcami i specjalistami  celem rozpoznania preferencji czytelniczych uczniów i potrzeb wynikających z braków nowości książkowych

Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami. We wrześniu  2023 roku przeprowadzono sondaż wśród całej społeczności szkolnej -uczniów i nauczycieli w sprawie wyboru książek do zakupu.

Wychowawcy poszczególnych klas zgłaszali również propozycje książek. W bibliotece utworzono „Wybory książek”, do którego uczniowie mogli wrzucać swoje typy.

W bibliotece na zawieszonym plakacie uczniowie także zapisywali swoje typy książek, które chcieliby znaleźć na półkach w bibliotece szkolnej. Przeprowadzono także konsultacje z polonistami pod kątem wzbogacenia księgozbioru w nowości wydawnicze oraz w lektury szkolne. Także nauczyciel-bibliotekarz śledził witryny i portale internetowe poświęcone książkom. W wyniku w/w działań została przygotowana lista książek, która została zaakceptowana przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

Biblioteka szkolna Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  od wielu lat prowadzi współpracę z Miejska Biblioteką Publiczna, Filia nr 11  Mysłowicach. Zajęcia organizowane w bibliotekach łączą zabawę i naukę z książką, rozwijają wyobraźnię, kreatywność oraz stymulują sprawność intelektualną młodzieży. Ich celem jest uświadomienie roli książki w życiu oraz wskazanie możliwości czerpania wiedzy z różnych źródeł.

Współpraca z Biblioteką Publiczną odbywała się również w zakresie planowania zakupów książek oraz wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Przeprowadzono konsultacje  z bibliotekarzami z Biblioteki   Publicznej, wymieniano opinie na temat zakupów książek mailowo, telefonicznie i podczas organizowanych spotkań.

W ramach współpracy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach oraz akcjach:

  • 13 września młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z opiekunem Moniką Oblong – Zwiór wzięła udział w Narodowym Czytaniu organizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii Nr 11 w Mysłowicach. „Nad Niemnem” odczytali także m.in. prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, wiceprezydent Mateusz Targoś, dyrekcja i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Michał Skiba dyrektor Mysłowickiego Centrum Kultury.

Uczniowie mogli także podziwiać wystawę dotycząca życia i twórczości Elizy Orzeszkowej przygotowaną przez pracowników biblioteki, a także przepiękną scenografię i dekoracje. W przerwie zaproszeni goście mogli spróbować swojskich wyrobów i pysznych ciast i słodkości.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość spędzenia czasu w fantastycznym towarzystwie pracowników biblioteki oraz grona wiernych fanów czytelnictwa

  • 24 października – Spotkanie z kolekcjonerem broni historycznej panem Zbigniewem Kościanem – pracownikiem Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii nr 11 w Mysłowicach odbyły się warsztaty historyczne: „Broń palna w okresie Powstania Styczniowego” poprowadzone przez kolekcjonera broni pana Zbigniewa Kościana – pracownika Centralnego Muzeum Pożarnictwa z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 3 I5 oraz 3 SM5 pod opieką pani Olgi Miller oraz pani Moniki Oblong – Zwiór.

  • 1 grudnia – Spotkanie z Ireneuszem Koconiem emerytowanym górnikiem i byłym przewodnikiem po Kopalni Guido .Dzień Górnika – to tradycyjne święto górnicze obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii – patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. To jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Filia nr 11 przypomniała to wielkie święto górnicze, organizując spotkanie z wieloletnim górnikiem, byłym przewodnikiem po Kopalni Guido – Ireneuszem Koconiem.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach dowiedziała się wielu ciekawych informacji o pracy górnika pod ziemią oraz znaczeniu przemysłu węglowego w krajowej gospodarce. Pan Ireneusz przedstawił również tradycje i obchody Barbórki jako jednego z ciekawych świąt obchodzonych na Śląsku. Poznanie stroju górniczego z całym wyposażeniem było ciekawą atrakcją dla zebranych.

  • Placówka biblioteczna zorganizowała również wystawę literatury o śląskich kopalniach i tradycjach związanych z czarnym diamentem, którą młodzież również obejrzała.
  • 8 marca 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach, w Filii nr 11 odbyła się prelekcja „Ogień, Bartek i inni – Żołnierze Wyklęci”.

W wykładzie organizowanym w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych udział wzięła młodzież z klasy II Technikum Informatycznego pod opieką pani Olgi Miller oraz pani Moniki Oblong – Zwiór.

Prelegentem tematu był Michał Miwa-Młot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Najczęstsze formy wydarzeń promujących  czytelnictwo z udziałem uczniów :

  • Narodowe Czytanie – wrzesień 2023 –„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – celem akcji jest propagowanie polskiej literatury.
  • W dniach od 24 – 28.09.2023 w ramach obchodów Tygodnia Zakazanych Książek w CKZiU zostały zorganizowane przez nauczycieli – bibliotekarzy oraz polonistów prelekcje na temat cenzury, jaką zostały objęte książki w wyniku wpisania je na indeks książek zakazanych w różnych okresach czasów.Dodatkowo w bibliotece szkolnej można było przeczytać gazetkę o tej tematyce oraz oglądać wystawkę z książek, które  z różnych powodów zostały wcześniej wpisane na indeks książek zakazanych.   Mamy nadzieję ,że zdobyte wiadomości przełożą się na wzrost czytelnictwa  i zainteresowania książką, literaturą  wśród młodzieży naszej szkoły.

Z tej okazji w CKZiU poloniści przeprowadzili lekcje na temat wolności słowa, cenzury i zakazywanych publikacji. W bibliotece szkolnej można obejrzeć  okolicznościową gazetkę oraz wystawę książek, które były objęte cenzurą, a dziś nikogo już nie szokują. Ciekawe, że niektóre z lektur szkolnych, np. Czerwony Kapturek , Cierpienia młodego Wertera  czy Rok 1984, też znajdowały na listach książek zakazanych. Tydzień Zakazanych Książek ma na celu nie tylko uświadomienie, jak szkodliwa jest jakakolwiek cenzura, ale również wzbudzić zainteresowanie literaturą i zachęcić do świadomego czytania.

  • Wystawa różnych wydań „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej w bibliotece szkolnej w ramach Narodowego czytania 2023 – wrzesień 2023.
  • Dnia 26 października 2023 r. cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. ,,Przerwa na czytanie”.

Wydarzenie odbyło się w ramach  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cala Polska Czyta Dzieciom”. Tego dnia każdy mógł przynieść z domu ulubioną książkę lub wypożyczyć wybraną pozycję z biblioteki szkolnej i podczas przerwy w ciszy czytał. Korytarze oraz sale lekcyjne zamieniły się w czytelnie. Wiele osób przychodziło także poczytać do bibliotecznej czytelni. W akcji wzięło udział 200 osób.

Celem akcji było promowanie czytelnictwa i integracja środowiska szkolnego.

  • Listopad akcja „Czytal.pl”. Jak co roku CKZiU bierze udział w ogólnopolskiej akcji CZYTAJ PL. Do 30 listopada w ramach akcji możecie zupełnie ZA DARMO przeczytać 18 bestsellerowych książek! Można było czytać lub słuchać książkowych bestsellerów w ulubionym stylu – do wyboru byłoaż 18 propozycji, a wśród nich topowe gatunki: kryminały, romanse, reportaże czy literatura faktu!
  • 11.2023 uczniowie klasy 2I5: Bartłomiej Wiśniewski i Paweł Zlezarczyk wzięli udział w I etapie XIII edycji Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny, organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich województwa śląskiego. Jego celem jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, właściwe używanie słów oraz związków frazeologicznych. Celem nadrzędnym jest propagowanie kultury języka polskiego wśród młodzieży oraz umożliwianie sprawdzenia swojej wiedzy poza macierzystą szkołą (opiekunowie: Laura Szarek, Monika Oblong- Zwiór)
  • Konkurs fotograficzny „Nowa twarz książki – SLEEVEFACE”

Przedmiotem konkursu było wykonanie fotografii techniką sleeveface..

Pierwsze miejsce zdobyła Paulina Kisiel z klasy 2ZH5, drugie miejsce zajęła Ewa Grabka z tej samej klasy, miejsce 3 powędrowało do Kacpra Schmidt z klasy 2 SM 5.

  • Konkurs na najpiękniejsze życzenia świąteczne da szkół branżowych CKZiU.

Cele konkursu:

– kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej,

– rozwijanie wyobraźni, kreatywności i wrażliwości estetycznej,

– stworzenie młodziezy możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych,

  • wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej
  • wykorzystanie księgozbioru biblioteki szkolnej

W konkursie na najlepsze życzenia bożonarodzeniowe pierwsze miejsce uzyskała Emilia Gaweł z 2KFW3,drugie miejsce zajęła Weronika Widera z tej samej klasy,miejsce trzecie otrzymała Wiktoria Wojnowska z klasy 1 KFW 3.

  • Spotkanie autorskie z pisarką Karina Krawczyk. 4 grudnia w Placówce nr 1 odbyło się inspirujące spotkanie autorskie z fantastyczną pisarką i zarazem nauczycielem naszej szkoły Kariną Krawczyk. Obecni mogli zapoznać się z twórczością naszej pisarki, zadać pytanie, zrobić sobie zdjęcie oraz zdobyć autograf! Była to niesamowita gratka dla miłośników czytelnictwa i fanów autorki!
  • II spotkanie autorskie : Tym razem gościem CKZiU była dr Alicja Zdziechiewicz.

„Śląska przygoda Aleksandra Dumasa”

Skąd się wziął Aleksander Dumas w Mysłowicach? Jak trafiły tutaj listy George Sand adresowane do Fryderyka Chopina? Na te i inne pytania odpowiadała pani doktor nauk humanistycznych Alicja Zdziechiewicz, nauczycielka języka polskiego oraz autorka książek „O czym nie mówią nam poloniści” i „Paryżanin na Śląsku”.

Podczas wykładu, w którym uczestniczyły klasy 5 I5 oraz 2 I5, pisarka mówiła kryminalnym opowiadaniu Dumas, którego akcja rozegrała się w Mysłowicach. Uczniowie usłyszeli o towarach z przemytu i zbrodni na Słupnej, a także o najważniejszym odkryciu Dumasa w Mysłowicach – listów George Sand do Fryderyka Chopina oraz przemycie serca kompozytora przez rosyjską granicę. Młodzież mogła także zobaczyć miasto na starych widokówkach, pocztówkach, zdjęciach i mapach.Spotkanie zorganizowały polonistki – A. Jankowicz, L. Szarek i M. Oblong – Zwiór.

Na zebraniu  z rodzicami (styczeń 2024) wychowawcy odczytali list otwarty, opracowany przez nauczyciela bibliotekarza. List zachęcał do korzystania z biblioteki szkolnej całe rodziny, wskazywał istotne walory czytania oraz jego rolę w kształtowaniu postaw czytelniczych. List został także wysłany do rodziców przez dziennik elektroniczny.(Grudzień 2023)

4 stycznia w CKZiU w Placówce nr 1 zorganizowano kiermasz książki z Księgarnią Tuliszków.

Kiermasz adresowany był do uczniów, nauczycieli ,ale także do rodziców, gdyż    w tym dniu odbywały się także zebrania z rodzicami.

Na kiermaszu można była zakupić ciekawe książki dla każdego czytelnika w promocyjnych cenach. Wśród propozycji znalazły się różnorodne gatunki literackie, nowości wydawnicze i książki na różne okazje, książki edukacyjne,    komiksy dla dzieci, kolorowanki, albumy, kryminały ,repetytoria wiedzy z różnych przedmiotów oraz pozycje w języku angielskim.

Kiermasz przeprowadziła młodzież z klasy 2 KFW 3 pod opieką Moniki    Oblong – Zwiór.

W ramach programu zrealizowano następujące projekty edukacyjne:

Klasy pierwsze Technikum nr 1  zrealizowały projekt – „Postaci z mitologii greckiej” – uczniowie opisywali wybranego przez siebie boga z greckiej mitologii, opisywali jego atrybuty oraz wygląd. Przygotowane zostały  plakaty oraz prezentacje multimedialne. Dodatkowo korzystając z księgozbioru biblioteki szkolnej, wzbogaconego o książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, uczennice z kl.1ŻO5 realizowały projekt czytelniczy pt. „Holandia – jej historia i kultura w twórczości Agnieszki Zakrzewskiej”

Na poziomie klas II –  został zrealizowany projekt edukacyjny ” Czytamy fantastykę na przykładzie Wiedźmina Andrzeja Dąbkowskiego” . Młodzież po zapoznaniu się z dziełem Andrzeja Sapkowskiego stworzyła piękne plakaty prezentujące głównych bohaterów oraz tematykę utworu.

Na poziomie klas III –  zrealizowano projekt edukacyjny „Wisława Szymborska jakiej nie znamy”. Uczniowie, zainspirowani poezją noblistki, zmierzyli się z zadaniami tworzenia kolaży czy tzw. lepiejów oraz uzupełniali luki w tekście utworu „Nic dwa razy”.  Wystawa prac znajdowała się na auli Placówki nr 2.

Na poziomie klas IV  – zrealizowano projekt – „Moja książka kucharska”. Korzystając z księgozbioru biblioteki szkolnej dotyczącym kulinariów klasa 4 zrealizowała projekt, którego finalnym wynikiem było stworzenie autorskiej książki kucharskiej z nowoczesnymi przepisami!

Na poziomie klas V został zrealizowany projekt edukacyjny „Problemy współczesnego świata”.  Korzystając z księgozbioru biblioteki młodzież kas najstarszych przygotowała prezentacje multimedialne oraz plakaty dotyczące problemów z którymi zmaga się współczesny świat.

W trakcie drugiego semestru udało się powołać Dyskusyjny Klub Książki do czerwca odbyły się trzy jego spotkania.

Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów – uczniowie mieli możliwość wypożyczania książek na przerwach  oraz na wakacje i ferie. Zorganizowano także: akcję czytelniczą –  „Zabierz książkę na ferie” oraz „Przygarnij książkę na święta”, a także „Wypożycz książkę na wakacje”.

W ostatnim tygodniu czerwca – już po zakończeniu roku szkolnego – nauczyciel – bibliotekarz pełnił dyżur – aby uczniowie mogli przychodzić wypożyczyć i wymieniać książki.

Wnioski z realizacji programu.

Wszystkie proponowane pozycje książkowe zakwalifikowane do zakupienia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wywołały duże zainteresowanie wśród uczniów.  Działania poczynione w ramach realizacji programu przyniosły wymierne korzyści dla całej społeczności uczniowskiej. Wzrosła liczba dzieci odwiedzających czytelnię i wypożyczających książki. Biblioteka szkolna jest integralną częścią każdej szkoły i bierze czynny udział w większości działań podejmowanych na jej terenie. Dlatego też wszystkie przedsięwzięcia promujące czytelnictwo były bardzo dobrze przyjęte przez społeczność uczniowską i cieszyły się dużą sympatią i zaangażowaniem.

Program zintegrował różnorodne działania nauczyciela bibliotekarza, rodziców, dyrektora szkoły oraz rady pedagogicznej wokół promocji czytelnictwa w szkole oraz w  środowisku lokalnym. Wzbogacił także aspekty współpracy z innymi bibliotekami działającymi w środowisku lokalnym. Poszerzenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do biblioteki to bardzo atrakcyjne pozycje – bestsellery, książki poczytnych autorów.

Ciekawie doposażony księgozbiór umożliwia uczniom miło spędzać czas na przerwach, prowadzić dyskusje na temat przeczytanych dzieł, dostarcza pozytywnych emocji, wielu wrażeń, rozbudza różnego rodzaju zainteresowania, umożliwia uczestniczenie w ciekawych zajęciach i projektach edukacyjnych, zachęca do nowych, ciekawych działań na rzecz promowania czytelnictwa. Możliwość współdecydowania o zakupach, czytanie nowych książek, spowodowało, że czytelnicy przychodzą i pytają o inne tytuły, książki o podobnej tematyce oraz proponują nowe zakupy. Udział w programie otworzył wiele możliwości do nowych, ciekawych działań we współczesnej szkole, w tym i w bibliotece szkolnej.

Dzięki programowi biblioteka szkolna pozyskała nowy sprzęt w postaci laptopa i drukarki, który bardzo usprawnił pracę nauczyciela bibliotekarza. Doposażono także wnętrza o nowe tablice magnetyczne i plakaty promujące czytelnictwo, które wniosły powiew nowoczesności i estetyczności w bibliotece.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się  w realizację programu w naszej szkole i zapraszamy do biblioteki !

Skip to content