AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Porozumienie z Polską Grupą Górniczą podpisane. Staże i praca dla uczniów CKZiU

23MAR

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach będą praktykować swoje zawody w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej oraz otrzymają stypendia. Najlepsi mogą liczyć na nagrody po każdym roku edukacji, a po ukończeniu nauki będą mieć zagwarantowane zatrudnienie. Porozumienie dotyczące kształcenia młodzieży zostało podpisane w mysłowickim magistracie.

ZOBACZ FILM, TRWA 02:35

– Dzisiaj górnictwo to nowe technologie, nowe wyzwania, nowe urządzenia. Tam są potrzebni fachowcy w różnych zwodach. Dzięki naszej szkole, dzięki podpisanemu porozumieniu z PGG nasza szkoła może kształcić uczniów, którzy mają pewność, że zostaną zatrudnieni – mówi prezydent Edward Lasok.

Porozumienie ma dużą wartość dla uczniów oraz dla państwowej spółki, która dzięki zaangażowaniu w kształcenie młodych ludzi ma pewność, że zyska wartościowych pracowników.

– Dla naszej firmy jest to bardzo ważne porozumienie. Odpowiedź jest bardzo prosta, powstała luka pokoleniowa, którą z trudem zasypujemy, współpraca ze szkołami zapewnia nam dopływ młodych ludzi już przygotowanych do zawodu – mówi Jerzy Janczewski, wiceprezes  ds. pracy Polskiej Grupy Górniczej

Jak podkreśla wiceprezes, młodzież rozważająca podjęcie nauki w technikum powinna pamiętać o tym, że droga na studia wyższe jest przed nimi nadal otwarta.

– Ci młodzi ludzie, którzy będą kończyć szkołę, a będą chcieli podjąć studia dziennie – automatycznie przedłużamy tę gwarancję pracy – mówi wiceprezes Jerzy Janczewski

Jest to już kolejna umowa o współpracy jaką państwowa spółka zawarła z mysłowicką szkołą. Dzięki niej uczniowie CKZiU będą mogli odbyć staże zawodowe w kopalniach spółki, otrzymają ponadto finansowe gratyfikacje w postaci stypendiów oraz gwarancję zatrudnienia po zakończeniu nauki. Warto mieć na uwadze, że porozumienie to nie dotyczy jedynie uczniów klas stricte górniczych.

– Sporo osób utożsamia kształcenie na potrzeby górnictwa tylko z jednym zawodem – technikiem górnictwa lub na poziomie szkoły zawodowej zwodu górnik – eksploatacja. A to nieprawda. W tej chwili górnictwo, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii, jest na tak zaawansowanym poziomie, że potrzeba fachowców z wielu dziedzin. Przede wszystkim elektryków, mechaników, nawet mechatroników, elektroników – mówi Ewa Zając, dyrektor CKZiU

Ciekawe praktyki oraz gwarancja zatrudnienia to czynniki, które powodują że młodzi mysłowiczanie interesują się nauką w klasach technicznych i zawodowych. Udowodniły to ostatnie targi edukacyjne, podczas których gimnazjaliści często o nie pytali.

Tekst pochodzi ze strony: http://itvm.pl/n/wydarzenia/03/22/porozumienie-podpisane-staze-i-praca-dla-uczniow-ckziu/
Skip to content