AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Paweł Wojtaszek i Kacper Ziętara laureatami konkursu z języka niemieckiego

28LIS

Paweł Wojtaszek i Kacper Ziętara – uczniowie klasy I SM5 wzięli udział w konkursie pt. „Kulturspuren bekannter Deutscher” („Spuścizna kulturowa sławnych Niemców”). Organizatorem było stowarzyszenie „Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej”. Konkurs polegał na wykonaniu 40-o sekundowego filmu na temat obecności w przestrzeni kulturowej Górnego Śląska znanego przedstawiciela z krajów niemieckojęzycznych.

Wybór naszych uczniów padł na księcia pszczyńskiego Jana Henryka Hochberga. Jak się okazało, sławny arystokrata z Pszczyny znany jest nie tylko dzięki uroczej małżonce księżnej Daisy, ale również jako przedsiębiorczy przemysłowiec. W 1911 r. rozpoczął on budowę na terenie swoich dóbr kopalni „Fürstengrube” (Książę). Kopalnia ta znajdowała się w dzielnicy Ławki sąsiadującej z Wesołą, obie dzielnice leżały w tym czasie w powiecie pszczyńskim.

Podczas pracy nad filmem okazało się, że książę zainicjował na Wesołej budowę osiedla dla pracowników kopalni „Fürstengrube”. Zaskoczeniem było, że obecny budynek szkoły CKZiU w dzielnicy Wesoła był nominalnie wybudowany jako tzw. Dom Kawalera, czyli hotel dla nieżonatych górników kopalni „Fürstengrube”. Po rozbudowie kopalni i zmianie nazwy na „Lenin”, a potem „Wesoła” budynek został przeznaczony na szkołę zawodową (obecnie CKZiU). Wszystkie informacje na ten temat uczniowie zawarli w filmie. Nad poprawnością językową czuwała opiekun projektu – p. Barbara Falecka, nauczycielka języka niemieckiego.

Na konkurs nadesłano 86 filmów z woj. śląskiego i opolskiego oraz 93 filmy z woj. warmińsko-mazurskiego. Zwyciężczynią z woj. śląskiego i opolskiego została uczennica  z SP nr 4 w Rydułtowach. Zwycięzcą z woj. warmińsko-mazurskiego został uczeń SP w Sząbruku.

Jury wyróżniło mysłowicki film „Książę” za oryginalność tematu, poprawność języka niemieckiego oraz montaż. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 23 listopada br. w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Przybyłym laureatom zaprezentowano wyróżnione filmy. Organizatorzy zwrócili uwagę na film powstały w CKZiU w kontekście ciekawego połączenia znanej osoby z placówką edukacyjną. Zachęcono również Pawła i Kacpra do dalszej pracy w tym temacie i przesyłanie do stowarzyszenia efektów ich dalszych poszukiwań, które będą prezentowane na oficjalnej stronie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej i na portalu „Zapomniane dziedzictwo”.

Sukces uczniów CKZiU warty jest podkreślenia, ponieważ rywalizowali oni z uczniami ze szkół dwujęzycznych z rozszerzonym językiem niemieckim z województw: śląskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Jak się okazało, połączenie zaangażowania i kreatywności może prowadzić do sukcesu w nauce języków obcych również na niwie międzywojewódzkiej.

Skip to content