AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Warsztaty z animacji czasu wolnego

26PAŹ

W dniu 18.10.2023r. odbyły się warsztaty z animacji czasu wolnego.  Szkolenie przeprowadziła pani Anna Pycia, która od 12 lat prowadzi swoją firmę animacyjną MyDay.pl.

Zajęcia były prowadzone dla dwóch grup z klasy 5ŻHO5: technika organizacji turystyki i technika hotelarstwa w ramach zajęć specjalizacyjnych – animator rekreacji i organizacji czasu wolnego. Warsztaty zaczęły się od zapoznania z pracą animatora, a następnie przeszliśmy do ćwiczeń. Braliśmy udział w różnych grach i zabawach, jak zamykanie w bańkach mydlanych, gra w colę, fantę i sprite przy użyciu liny i wiele, wiele innych.

Wśród nich można wyróżnić zabawy z chustą animacyjną klanza, która przypomina swoim wyglądem spadochron uszyty z trójkątnych, kolorowych kawałków materiału. Trójkąty zszyte są ze sobą, tworząc duże koło o średnicy od 3m do 7m. Brzegi obszyte są taśmą z uchwytami tak, aby dzieci swobodnie mogły ją chwycić.

Dynamiczną grą okazała się zabawa  w sałatkę owocową. Każda osoba, która usłyszy swój owoc, musi  zmienić miejsce, wtedy osoba będąca w środku zajmuje jak najszybciej wolne miejsce, a osoba, która teraz została bez miejsca, wymienia nazwę innego owocu. Można wymieniać więcej niż jedną nazwę, albo po prostu krzyknąć: sałatka owocowa!. Wtedy każdy musi zmienić miejsce.

Z kolei gra w limbo  polega na przechodzeniu uczestników w rytm muzyki pod poprzeczką opartą na klipsach mocujących. Poprzeczki nie można strącić żadną częścią ciała. W kolejnych rundach poprzeczka jest stopniowo opuszczana, utrudniając tym samym zadanie.

Młodzież poznała także tzw. słomki animacje, z których można tworzyć różne wzory i figury. Jest to zabawa tzw. wyciszająca. Szkolenie pomogło uczniom zobrazować, jak wyglądają zajęcia animatora z dziećmi.

Pomimo iż praca animatora wydaję się być prostą, wcale taka nie jest i wymaga specjalnych predyspozycji.

Skip to content