AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wycieczka do Nadleśnictwa w Katowicach

27WRZ

20.09.2023 r. uczniowie klasy 2 ŻO5 w ramach innowacji pedagogicznej z biologii, w Leśniej Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Katowice wysłuchali wykładu, na temat zwierząt żyjących w lasach Śąska.

W ramach cyklu zajęć 26.09.2023 r. odbyły się warsztaty w Rezerwacie przyrody Las Murckowski, który położony jest w południowo – wschodniej części Wyżyny Katowickiej. Podczas zajęć uczennice i uczniowie zapoznali się z bogactwem drzewostanu, głównie bukowego. Zobaczyli również dęby, brzozy i sosny. Zauważyli, że w  runie bukowego lasu występuje szereg gatunków reprezentujących element górski flory: bez koralowy, kokoryczka okółkowa , lepiężnik biały, rzeżusznik Hallera, starzec jajowaty  oraz trzcinnik owłosiony. Młodzież  zaobserwowała niebiesko – zielonego żuka leśnego (żuka wiosennego) oraz podziwiała pokaźnych rozmiarów hubę drzewną. Zwróciła także uwagę na ptaki (dzięcioły, kosy, sikory), płazy (ropucha szara), gady (jaszczurka zwinka) i ssaki (ryjówki, jeże, krety).

Drugoklasiści  podczas warsztatów zintegrowali się, a poprzez bezpośredni kontakt z naturą poszerzyli wiedzę przyrodniczą i świadomość ekologiczną. Zrozumieli również jak ważna  jest ochrona bioróżnorodności w najbliższej okolicy i w regionie.

Zajęcia w Nadleśnictwie Katowice zorganizowała p. Laura Koziak -autorka  innowacji pedagogicznej z biologii, opiekę sprawowali p. Edyta Stolorz, p. Marcin Szwajcok oraz  ksiądz Michał Kauziak.

Skip to content