AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wycieczka do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

22KWI

19 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas 1I5 i 3ŻO5 wzięli udział w wycieczce do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.
W czasie dwulekcyjnych zajęć młodzież mogła zgłębić swą wiedzę z fizyki i geografii. Na sferycznym niebie planetarium scharakteryzowano planety Układu Słonecznego oraz omówiono pozorną wędrówkę Słońca na sferze niebieskiej, najbardziej charakterystyczne gwiazdozbiory i konstelacje gwiazd, prawa rządzące ruchem planet, a także najbardziej odległe obiekty jak galaktyki czy gromady galaktyk. Teraz każdy z łatwością rozpozna na nocnym niebie pas i tarczę Oriona, Plejady, Kasjopeję tworzącą literę W czy Trójkąt Letni.
Przemierzając aleję prowadzącą do Planetarium minęliśmy stację meteorologiczną oraz 19. południk długości geograficznej wschodniej, który dzieli Polską na dwie niemal równe części. Przyjemny spacer po Parku Śląskim, spokojny głos lektora oraz wszechogarniająca ciemność w czasie seansu spowodowały, że wróciliśmy po wycieczce zrelaksowani i zaciekawieni astronomią.

Skip to content