AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Ekologiczny maraton – EKOtykon

24LIS

W środę 23.11.2023 uczennice i uczniowie  z klas 1 ŻO5 , 2ŻO5  oraz 4ŻHO5   wzięli udział w ekologicznym maratonie, który został zorganizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i zrealizowany na kanale Polska Półka Filmowa.

Podczas konferencji poświęconej szeroko pojętej edukacji ekologicznej młodzież wysłuchała wykładu dr Anny Cieplok pt. „Czy zabraknie nam wody w rzekach ?” . Młodzi ludzie dowiedzieli się, jaki jest stan czystości wód powierzchniowych w Polsce , poznali  główne źródła zanieczyszczeń zasobów wodnych  oraz usłyszeli, jak można na co dzień ograniczyć degradację wód .

Dla miłośników X muzy interesujący  był wykład dr Agnieszki Tambor pt. „Natura nie zna litości -czy firmy katastroficzne mogą nas czegoś nauczyć?”.

Młodzież poznała podstawowe  cechy identyfikacyjne kina gatunków, dowiedziała się , czego może  nauczyć się widz, oglądając filmy katastroficzne .

Czwartoklasiści natomiast wysłuchali prelekcji prof. Marty Tomczok „Zielone Medaliony – środowisko i wojna w prozie Zofii Nałkowskiej”. Na podstawie analizy opowiadania   „Kobieta cmentarna” dowiedzieli się, jakie zachodzą   relacje miedzy środowiskiem przyrodniczych a ludźmi oraz czym zajmuje się humanistyka terenowa.

Spotkanie z Ekotykonem to dobrze wykorzystany czas, poszerzenie świadomości społecznej  i literackiej, nowa wiedza z zakresu ochrony  środowiska .

Koordynatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki Anna Ciach i Laura Koziak

Skip to content