AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wycieczka do ośrodka Telewizji Silesia TVS w Katowicach

06LIS

W dniu 3 listopada 2023 grupa mechatroników z kl.  4 SM5/TMR, wraz z nauczycielką przedmiotów mechatronicznych p. Jadwigą Balicką uczestniczyła w wycieczce do Telewizji Silesia TVS w Katowicach.

W drodze do ośrodka TVS w galerii zlokalizowanej na Placu Grunwaldzkim,  młodzież podziwiała popiersia znanych i zasłużonych dla Śląska twórców oraz artystów (m.in. Wojciecha Kilara, Kazimierza Kutza, Aleksandrę Śląską). Była to również okazja, aby poznać Katowice nie tylko jako centrum przemysłu, ale także ważne miejsce kultury i sztuki.

W ośrodku Telewizji TVS uczniowie zwiedzili studio małe i duże. Od przewodniczki dowiedzieli się, o czym musi pamiętać redaktor prowadzący, aby telewidzowie zobaczyli i usłyszeli program wysokiej jakości pod względem redakcyjnym, fonicznym i wizualnym. Zobaczyli, jak przygotowuje się materiał do edycji dla widzów i jakie programy komputerowe stosuje się w tym celu. Poznali nowoczesny sprzęt i urządzenia telewizyjne przeznaczone do transmisji w studiu. Młodzież miała również możliwość obserwować codzienną pracę redakcji i serwisu technicznego. Zauważyła, że współczesny dziennikarz dobrze jest zaznajomiony z pracą aparatury telewizyjnej, a operator kamery musi zadbać nie tylko o jakość obrazu, ale także właściwą prezentację ludzi i obiektów. Warto podkreślić, że wiedza, refleks i opanowanie pracowników technicznych są niezwykle pożądanymi cechami w telewizji. Muszą oni bowiem działać niezwykle szybko, by widz nie zorientował się, że podczas emisji programu nastąpiła awaria urządzeń.

Wycieczka była bardzo ciekawym przedsięwzięciem zawodoznawczym. Uczniowie mieli możliwość zwiedzić pomieszczenia telewizyjne i poznać specyfikę pracy ludzi, którzy tworzą programy telewizyjne. Zobaczyli również działanie takich urządzeń jak miksery audio oraz wideo, kamery, promptery i in. Informacje o aparaturze technicznej były cennym uzupełnieniem wiedzy z zakresu elektroniki i automatyki. Wizyta w tak niezwykłym miejscu na długo pozostanie pamięci mechatroników. Może się zdarzy, że w niedalekiej przyszłości to właśnie nasi absolwenci będą współtworzyć programy przewidziane na szklany ekran.

 

Skip to content