AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

JAK POLUBIĆ LEKTURY SZKOLNE? MOŻE W TEATRZE?

19PAŹ

Sezon teatralny w roku szkolnym 2023/24 otwarty. 9.10.2023r. uczennice i uczniowie z klas 1I5 oraz 1ŻO5  obejrzeli„ Antygonę” Sofoklesa  w wykonaniu artystów teatru Cracovia. Młodzież z uwagą śledziła historię córki Edypa, która wbrew zakazowi Kreona, postanawia pochować ciało swojego zmarłego brata. Czyn ten wywołuje serię tragicznych zdarzeń. Dylematu wyboru pomiędzy posłuszeństwem wobec władcy a powinnością moralną, między prawem ludzkim a boskim, między głosem rozumu a porywem serca, nie sposób rozwiązać połowicznie, ugodowo, bezkarnie. Trzeba jednoznacznie opowiedzieć się za jedną z racji, bądź to obciążając na zawsze swoje sumienie, bądź narażając się na straszliwe konsekwencje…

Spektakl z przepiękną muzyką Ewy Korneckiej, wzbogacony wokalem Mai Ostaszewskiej, w scenografii Piotra Plesnera, potęgującymi atmosferę grozy, pozwolił przybliżyć młodzieży wyjątkową rolę  chóru greckiego. Pieśni chóru, w znakomitym przekładzie Kazimierza Morawskiego,  pod względem kompozycji i wykonania, stanowią przejmujące arcydzieło tego gatunku.

Kontakt z żywą sztuką sceniczną to świetny sposób nie tylko na ciekawą lekcję poza murami szkoły, ale również możliwość zobaczenia klasycznej inscenizacji tragedii greckiej, z zachowaniem trzech jedności. Była to też okazja do podziwiania gry aktorów najlepszych scen krakowskich.

Wyjście zostało zorganizowane przez p. Annę Ciach i p. Damiana Samojluka.

Skip to content