AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wycieczka programowa do Firmy Elgór + Hansen S.A. w Chorzowie.

30WRZ

W dniu 28.09.2021 klasa 4 TSM_TMR pojechała na wycieczkę programową do Firmy Elgór + Hansen S.A. w Chorzowie. Firma ta zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem elementów i urządzeń elektronicznych na potrzeb wielu gałęzi przemysłu w regionie i poza regionem również.

Przed wejściem hale produkcyjne, każdy z nas założył ochronę przed emisją elektryczności statycznej, która powstaje na ubraniach z tworzywa sztucznego wskutek pocierania. Po założeniu ochrony, stan bezpieczeństwa elektrostatycznego został sprawdzony w stacji testowej.

Na halach produkcyjnych zobaczyliśmy automatyczny montaż elementów scalonych na płytce drukowanej. Dla ręcznego operatora tej czynności byłaby to „mrówcza praca”, a automat taki montaż wykonuje w ciągu kilku minut. Praca takich automatów, to właśnie mechatronika.

Kontrola techniczna gotowych płytek drukowanych z elementami scalonymi, to już praca ręczna pod mikroskopem.

Firma wykonuje układy zabezpieczeń, sygnalizacji i sterowania urządzeń elektrycznych o dużej mocy, Mieliśmy okazję zobaczyć montaż takich urządzeń w szafie stalowej, która jest przewidziana do pracy na dole w kopalni.

Po zakładzie oprowadzał nas specjalista ds. produkcji, a na danym stanowisku informacji udzielał operator danego stanowiska lub kierownik wydziału.

Zwiedzenie hal produkcyjnych i informacja techniczna była dla nas cennym uzupełnieniem wiedzy mechatronicznej.

Opiekunem naszej grupy była Jadwiga Balicka.

Skip to content