AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

79.rocznica wyzwolenia Auschwitz- pamiętamy!

14LUT

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” („Medaliony” Z. Nałkowska)

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o ofiarach wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady. Zamordowano w nich przedstawicieli wielu narodów podbitych przez Niemcy, w tym także setki tysięcy Polaków.

Młodzież naszego Centrum, jak co roku, również przyłączyła się do obchodów. Podczas lekcji historii, wiedzy o społeczeństwie,  historii i teraźniejszości uczniowie i uczennice  wysłuchali wykładu dra Jacka Lachendro, z Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz –Birkenau pt.”Ewakuacja i wyzwolenie Kl. Auschwitz”.

Prelekcja skłoniła młodych ludzi do refleksji nad znaczeniem historii Auschwitz we współczesnym świecie. Zdobyta wiedza historyczna stała się impulsem do dyskusji nad aktualnymi zagadnieniami związanymi z prawami człowieka i nierównościami.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to nie tylko czas wspomnień epoki pieców, ale przede wszystkim przestroga przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Naszym obowiązkiem jest pamiętać, że: „ to się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć”- Primo Levi- były więzień Auschwitz- Birkenau.

Skip to content