AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Uczniowie CKZiU w Muzeum Miasta Mysłowice

26MAJ

Skomplikowana historia Górnego Śląska, Kresów Wschodnich RP oraz relacje polsko-ukraińskie były tematem żywej lekcji historii, w której udział wzięli uczniowie klas drugich technikum ŻO 5 i SM 5 w CKZiU.
Prelekcja odbyła się w ramach wernisażu wystawy czasowej o twórczości Napoleona Ordy. Orda namalował i wydał w latach 1870-1880 ok. 280 grafik przedstawiających najpiękniejsze zabytki znajdujące się na terenie obecnej: Polski, Ukrainy, Białorusi i Litwy.
Uczniowie dowiedzieli się o tym, że na Górnym Śląsku mieszkali (i mieszkają): Niemcy, Polacy, Górnoślązacy, Żydzi, Czesi oraz przedstawiciel innych narodów, w tym obecnie Ukraińcy. Wszyscy zostawili w tu swój ślad. Prelegent – Dariusz Falecki zobrazował trwałe pamiątki tych kultur widoczne jeszcze w naszym mieście i województwie. Młodzież dowiedziała się również o nieistniejących cerkwiach prawosławnych w województwie śląskim.
Uczniowie zobaczyli grafiki Napoleona Ordy, który utrwalił na papierze spuściznę kulturową (zamki, pałace, dworki) będącą niegdyś w granicach przedrozbiorowej Polski. Następnie goście przeszli na wystawę w Muzeum Miasta Mysłowice, gdzie wyeksponowano ok. 50 grafik Napoleona Ordy, pochodzących z kolekcji udostępnionej przez Dariusza Faleckiego.

 

Skip to content