AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

NA START: NIKISZOWIEC!

31PAŹ

29 października w ramach programu innowacji pedagogicznej Cudze chwalicie swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – szlakiem zabytków Śląska, grupa uczniów z klasy 2 ŻO5 wraz z Panią prof. Beatą Ziembą zwiedzała Nikiszowiec.
Spacerując ulicami tego wyjątkowego osiedla w Katowicach, młodzież zwróciła uwagę na charakterystyczne budynki z ciemnoczerwonej cegły, czyli familoki. Ich budowę rozpoczęto w 1908 r. na terenie ówczesnej gminy Janów. Osiedle miało być sypialnią dla pracowników pobliskiej kopalni Giesche, która po przyłączeniu Górnego Śląska do Polski zmieniła nazwę na Wieczorek.
Obok górujących nad osiedlem kominów, nieczynnego już zakładu górniczego, można było zobaczyć Szyb Poniatowski oraz neobarokowy kościół św. Anny. Na murach okalających świątynię widocznych było 360 tabliczek, upamiętniających tragicznie zmarłych w pobliskiej kopalni górników.
Uwagę młodzieży zwrócił narożny budynek, w którym kiedyś znajdowała się gospoda. Jego fasada została pięknie ozdobiona mozaiką z motywem róż, zaczerpniętym ze wzorów zamieszczanych na wstążkach stroju regionalnego Górnoślązaczek. Następnie uczniowie minęli komzon(sklep) i udali się do miejsca, gdzie dawniej znajdowała się noclegownia dla samotnych górników, a dziś została urządzona śląska restauracja.
Drugoklasiści zauważyli, że osiedle Nikiszowiec zostało tak zaprojektowane, aby nie tylko spełniało funkcje mieszkalne, lecz zaspokajało najważniejsze potrzeby jego mieszkańców, stanowiąc swego rodzaju samowystarczalne miasto.
Dużą atrakcją dla młodzieży okazał się Balkan – wąskotorowa kolejka przewożąca pracowników do pracy z Giszowca na Nikiszowiec. Jak podają źródła, jej nazwa wywodzi się od słynnego, kursującego z Paryża do Konstantynopola pociągu Balkan Expres.
Trzygodzinny pobyt zakończył się odwiedzinami w manufakturze Beboka przy ul. św. Anny oraz zakupem pamiątek w geszefcie Balkanym byz Nikisz.
Wycieczka była ciekawym wydarzeniem dla uczniów. Zwiedzanie Nikiszowca stanowiło wyjątkową podróż w czasie, młodzież poznała górniczy świat z początków ubiegłego wieku.

 

 

 

Skip to content