AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Warsztaty

29PAŹ

Wczoraj 28 października w Bibliotece Publicznej  Filii nr 11  w Mysłowicach  odbyły się warsztaty z instruktorem terapii uzależnień Antoniną Bartoszuk z Teatru Kurtyna, w których udział  wzięła młodzież z klasy IV THO oraz IV TŻ wraz z opiekunami mgr  Moniką Oblong – Zwiór,  mgr Aleksandrą Zawalską oraz mgr Moniką Szczepańską.

COVID-19 zmienił życie nam wszystkim. Nauka zdalna, izolacja, brak kontaktu z rówieśnikami, obowiązek noszenia maseczek wpłynęły szczególnie na stan psychiczny i samopoczucie uczniów. Zajęcia warsztatowe „Stres czy depresja” miały na celu pomoc młodzieży w rozumieniu i nazywaniu różnych swoich nastrojów. Prowadząca zajęcia zachęcała uczniów do sygnalizowania dorosłym takich swoich stanów jak uczucie smutku, strachu, złości, zmianę zainteresowań, brak energii i pragnień, trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji, bezsenność, zmniejszenie apetytu lub jego brak. Wszystko to mogą być objawy depresji czy uzależnień.

Niewielu ludzi potrafi kontrolować emocje, a nastolatek w okresie buntu jest rozchwiany emocjonalnie i tym bardziej nie potrafi nad nimi panować. Podczas warsztatów instruktor wskazała te emocje i zachowania, nad którymi należy mieć kontrolę oraz podała przykłady jak można tego dokonać. Podawała też różne sposoby na doraźne radzenie sobie ze stresem.

Na zajęciach został również omówiony problem narastającej agresji oraz samookaleczeń jako objawów nie radzenia sobie z emocjami. Wskazanie przyczyn i objawów takich stanów może pomóc młodym ludziom w ocenie tego, co tak naprawdę czują. Oswojenie z tematem depresji i uzależnień, zwiększenie świadomości dotyczącej tych chorób pozwala szybko je rozpoznać i leczyć. I niejednokrotnie zapobiec wielu życiowym dramatom.

Warsztaty zrealizowane w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki   i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mysłowicach.

Skip to content