AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

„Zbieram to w szkole”

27PAŹ

Nasza szkoła włączyła się w akcję „Zbieram to w szkole” organizowaną

przez Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. W ramach akcji zbierane są:

  • stare telefony komórkowe i tablety;
  • bilon polski i zagraniczny
  • zegarki tarczowe (na rękę).

 

„Dzięki zbiórkom możliwa jest dwojaka pomoc. Pomagamy środowisku, aby jak najmniej niebezpiecznych odpadów trafiało na wysypiska śmieci. Edukujemy ekologicznie dzieci i młodzież. Jednocześnie możemy pomagać sercańskim misjonarzom w Afryce czy Azji np. w budowie studni lub fundowaniu stypendiów szkolnych dzięki darowiznom od firm recyklingowych.

(…) projekt zawiera w sobie też program partnerski. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody dla placówki: książki, filmy, torby ekologiczne, dewocjonalia.”

https://www.zbieramtowszkole.pl/organizator

 

Komu pomagamy?

„Wspieramy Polaków – sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, na Filipinach, w Urugwaju i na Ukrainie. Swoją działalność duszpasterską z dala od ojczyzny łączą oni z pracą na rzecz poprawy warunków życia osób, wśród których pracują.
Bolączka Czadyjczyków to codzienne, kilkunastokilometrowe wyprawy do studni i szerzące się z powodu niedożywienia i picia brudnej wody epidemie. Ten subsaharyjski kraj nieustannie dotyka śmiercionośna susza. Misjonarz pracujący w sercańskiej parafii w Batchoro w Czadzie wraz z nami stara się więc o środki materialne na wiercenie głębinowych studni.
Filipińskie plemię Higaonon zamieszkuje wysokie góry, a wysłanie dziecka do szkoły do miasta jest luksusem, na który nie stać prawie żadnego Higaona. Zbieramy więc środki na filipińsko-polski fundusz stypendialny, który od 2017 roku będzie wspierał edukację dzieci z Polski oraz z plemienia Higaonon.
Stolica Urugwaju – Montevideo to piaszczyste wybrzeża i eleganckie hotele. Montevideo to także tzw. „czerwona strefa” – dzielnica biedy i przestępczości. Sercańscy misjonarze prowadzą tam świetlicę, w której dzieci mogą zjeść za darmo podwieczorek. Dla wielu to jedyny posiłek w ciągu całego dnia, co więcej: spożyty w atmosferze przyjaźni, a nie agresji. Wspieramy finansowo dożywianie dzieci w Urugwaju, przekazując środki na ten cel.
Irpiń pod Kijowem to miasto, w którym jedynie katolicy nie mają swojej świątyni. Wspomagamy jej budowę w nadziei, że zamieszkujący licznie w tym mieście studenci i poznają w kościele katolickim i wybudowanym później akademiku Ewangelię Chrystusa – tak różną od postsowieckiej ideologii, której wiele jeszcze pozostało w ukraińskiej edukacji.
Wspomagamy sercańskich misjonarzy pracujących w tych czterech krajach. Środki finansowe pozyskane dzięki recyklingowi zbieranych w szkołach i przedszkolach przedmiotów przekazujemy na dzieła przez nich prowadzone. „

https://www.zbieramtowszkole.pl/komu-pomagamy

 

Przyniesione przedmioty można oddawać opiekunom Szkolnego Koła Wolontariatu (do biblioteki lub do Sali 26)lub pozostawiać w wyznaczonych miejscach (przy  wejściu do szkoły).

 

Gorąco zachęcamy do udziału w kolejnej akcji Szkolnego Klubu Wolontariatu.

Opiekunowie SKW

Skip to content