AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Ratujemy i uczymy się ratować w CKZiU

16PAŹ

Od 2013 r. z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji 16 października obchodzony jest „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Na terenie naszego kraju, propagatorem i organizatorem działań w ramach tej inicjatywy jest Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na jej zaproszenie w wielu szkołach i instytucjach 16 X w godzinach 12:00 – 12:30 wszyscy chętni biorą udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie przez jak największą ilość osób.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach na czterech stanowiskach z fantomami biło rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej ponad 40 uczniów i pracowników oraz zaproszeni goście: pan Wojciech Chmiel – Wiceprezydent Miasta Mysłowice, pan Maciej Lisak – Zbroński oraz pan Karol Pawlik – dyrektor MOSiR w Mysłowicach. Ich działania koordynował Pan Łukasz Pękala – nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa i wychowania fizycznego. Uczestnicy wykonywali na fantomach serie ucisków oraz oddechów ratowniczych – dokładnie wg zasad określonych w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji.

Poprzez uczestnictwo w przedsięwzięciu pokazaliśmy, że uczniowie CKZiU potrafią wykonywać czynności ratujące życie, kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

Gratulujemy i składamy serdeczne podziękowania za udział i zaangażowanie.

Pamiętajmy, że pierwsza pomoc to naprawdę proste czystości, które warto sobie co jakiś czas przypominać. Mamy nadzieję, że akcja przyczyniła się do zwiększenia świadomości uczniów, jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia w nagłych sytuacjach.

ZAPRASZAMY W PRZYSZŁYM ROKU

Skip to content