AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wyjazd grupy Reklamy na warsztaty.

08MAJ

Dnia 04 kwietnia uczniowie klasy 2 i 3 Technikum organizacji reklamy, pod opieką p. Kariny Krawczyk, brali udział w dniu otwartym Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Katowicach. Uczelnia, pomimo jednoznacznej nazwy, oferuje kierunki nie tylko związane z szeroko pojętą informatyką. Można tutaj podjąć naukę również na „Grafice”, co szczególnie interesowało uczniów CKZIU.

Pierwsze zajęcia, w jakich uczestniczyła grupa, odbywały się pod hasłem „Kariera grafika” i prowadzone były przez absolwenta uczelni p. Michała Łazowskiego, który precyzyjnie opisał realizowane przez uczelnię specjalizacje w tym zakresie (m.in. fotografia, rysunek, malarstwo, multimedia), plusy i minusy kierunku oraz przykładowe prace magisterskie, w formie konkretnych prezentacji , jak rysunki, zdjęcia i animacje. Co ważne również, prowadzący prelekcję opowiedział o działalności, jaka, od niemal sześćdziesięciu lat mocno się rozwija, czyli GameDev (skrót od Game Developers) a mówiąc najprościej, tworzenie gier komputerowych. Jest to prawdziwe wyzwanie dla każdego kto chciałby zająć się programowaniem, stroną artystyczną i wizualną bądź też oprawa muzyczną wszelkiego rodzaju symulacji komputerowych. Co warte tutaj dodania, branża ta jest bardzo dobrze opłacana.

Tytuł kolejnych warsztatów brzmiał „Ciało Androida i przestrzeń symulacji – symbolika sztucznego człowieczeństwa w filmie, powieściach, grach”, podczas których p. Małgorzata Borowska, zaciekawiła młodzież tematem genezy sztucznej inteligencji w kulturze. Ta niezwykle charyzmatyczna kobieta, wyjaśniła uczniom skąd autorzy książek oraz scenarzyści i reżyserzy filmowi brali pomysły do swoich dzieł. Pokazała wpływ Biblii, mitologii oraz legend i przekazów na kolejne światowe produkcje, jak np. Terminator, Matrix czy Gwiezdne wojny. Ponadto, cenną wiedzą okazała się definicja androida oraz robota, jako stworzeń, które nie mają duszy, przez co nie doświadczają świata. Można je zaprogramować i w dowolnym czasie zmieniać logarytmy lecz sztuczna inteligencja nigdy niczego nie odczuje. Jeśli maszyna kiedykolwiek się zbuntuje, co również znalazło już odzwierciedlenie w wielu dziełach, to nigdy nie stworzy świata opartego na uczuciach.

W międzyczasie młodzież mogła przyjrzeć się turniejowi robotów Lego mindstorms, w jakim brała udział młodzież ze śląskich szkół, zaopatrzona w urządzenia własnej produkcji.

Ostatnim punktem wycieczki był udział w wykładzie „Informatyk, czyli kto”.  Uczelniany wykładowca, p. Jarosław Karcewicz, zaprezentował kilkanaście slajdów, związanych z zawodem informatyka. Pokazał nie tylko zakres wiedzy oraz mnogość dziedzin, które kryją się pod jednym słowem „Informatyka”, ale również zarobki, jakimi osoby z branży mogą się pochwalić. Krótko mówiąc, Informatyka to zawód przyszłości!

Zadowolona z warsztatów młodzież wróciła do Mysłowic z głowami pełnymi marzeń o własnej przyszłości.

Skip to content