Wolontariat

Nasza placówka włączyła się w akcję zbiórki produktów do paczek wielkanocnych. Dzięki Waszej ofiarności udało się nam zebrać wiele żywności oraz środków czystości. Dziękuję wszystkich za udział w akcji

#RazemnaŚwięta

Minister Edukacji Narodowej zwrócił się z apelem do szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz polskich szkół za granicą do udziału w kolejnej edycji akcji „Razem na Święta”. 

Celem przedsięwzięcia było zarówno pomoc innym, jak również budowanie wspólnot i kształtowanie odpowiedzialności za drugą osobę.

„- Wiem, że tysiące uczniów na co dzień angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne.    W wielu szkołach funkcjonują kluby i koła wolontariatu, które realizują działania zasługujące na prawdziwe uznanie. Chciałbym, aby te wspaniałe inicjatywy zostały wzmocnione szczególnie w okresie przedświątecznym kiedy najwięcej osób oczekuje pomocy.  Jestem przekonany, że wsparcie, jakie otrzymają one od uczniów, będzie najlepszym sygnałem, że nie są same i zawsze jest ktoś kto o nich pamięta – napisał Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski w liście zachęcającym uczniów i nauczycieli do udziału w akcji „Razem na Święta”.

Wolontariusze z naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w to jakże szlachetne przedsięwzięcie. Uczniowie  na zajęciach upiekli pierniczki oraz  przygotowali świąteczne kartki z życzeniami. Podzielili się także swoimi wypiekami powstałymi w domach – babeczkami, ciasteczkami, piernikami oraz zakupionymi słodyczami – które trafiły do potrzebujących osób, m.in. do podopiecznych  Fundacji „Anioły w piżamkach” a także Noclegowni  w Mysłowicach. 

 Zorganizowano również zbiórkę karmy dla zwierząt, którą przekazano do schroniska w Mysłowicach. Ponadto wolontariusze mieli za zadanie wspieranie osób starszych mieszkających w pobliżu ich miejsca zamieszkania.

Dziękuję wszystkim uczniom z naszej szkoły za ogromny trud włożony w przeprowadzenie powyższych akcji. Dziękuję Rodzicom i Dyrekcji oraz całemu Gronu Pedagogicznemu szkoły za pomoc i wsparcie naszych wolontariuszy w podejmowanych działaniach.  Jestem dumna że mam możliwość pracować z tak oddaną młodzieżą.

Życzę wszystkim zdrowym i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 Monika Oblong – Zwiór – opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu


Jak co roku ruszamy z akcją MOTOMIKOŁAJE 2020 to już VIII edycja.
Mimo tego co się dzieje, nie poddajemy się i działamy.
Jak zwykle liczymy na WASZĄ pomoc.
Zapraszamy od 25.11.2020 do TESCO w Mysłowicach przy ulicy Moniuszki gdzie jak co roku będzie stał kosz na prezenty dla naszych podopiecznych.
TY też możesz zostać Moto Mikołajem 

P.S.
Jak co roku przypominamy, NIE ZBIERAMY datków pieniężnych. Nasza akcja opiera się tylko i wyłącznie na darach rzeczowych wrzucanych do kosza na pasażu TESCO .


Zachęcamy wszystkich do pomocy!

Podczas świąt nikt nie może być samotny i smutny, a już na pewno nie dzieci. W myśl tej zasady fundacja Bajtel – Mysłowice pomagają rusza z przygotowaniami bożonarodzeniowych paczek dla najmłodszych, a do pomocy zaprasza wszystkich mieszkańców.

Świątecznych akcji charytatywnych w tym roku Bajtel organizuje kilka. Pierwszą z nich jest „Niech dla wszystkich bajtli zaświeci świąteczna gwiazdka”. To zbiórka paczek oraz pieniędzy na zakup łakoci dla dzieci z najuboższych mysłowickich rodzin – klik. Jeśli znasz maluchy, w domach których święta zapowiadają się bardzo skromnie, do 30 listopada możesz zgłosić je do fundacji za pośrednictwem Facebooka, maila Myslowice.pomagaja@onet.pl lub telefonicznie: 570 943 899.

Ponadto fundacja prowadzi zbiórkę nowych i używanych zabawek, słodyczy, nowych ubrań i kosmetyków oraz plastikowych nakrętek. Listę punktów, w których można je oddawać, znajdziecie na fanpage’u Mysłowice pomagają. Jednym z miejsc, do których można przynosić nakrętki i zabawki, jest bistro U Ryla przy ul. Bytomskiej 45. Można je także przekazać kierowcy przy odbiorze posiłku zamówionego z dowozem z lokalu. Zbiórka potrwa do 4 grudnia.

Natomiast już teraz Bajtel publikuje listy swoich małych podopiecznych z prośbami do św. Mikołaja. Jeśli chcielibyście spełnić któreś z ich marzeń, śledźcie fanpage fundacji i skontaktujcie się z nią.

W działaniach zainicjowanych przez Bajtla mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta. Dzięki takiej mobilizacji jest szansa, że wielu małych mysłowiczan, którzy nie mogliby liczyć na radosne święta, doświadczy w tym roku bożonarodzeniowej magii.


Przekazanie darów dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Mysłowicach.

17 grudnia nasza szkoła przekazała Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Mysłowicach dary zebrane w wyniku zorganizowanej na terenie szkoły akcji pomocowej „Pełna miska dla schroniska”. Dzięki hojności uczniów, nauczycieli oraz pracowników udało się zebrać karmę dla psów i kotów – podopiecznych mysłowickiego schroniska.

Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wychowawcom za motywowanie uczniów do wspierania akcji, a uczniom za zaangażowanie się w działania wolontaryjne. Z roku na rok można zaobserwować u naszej młodzieży wzrost świadomości odnośnie problemów związanych z bezdomnością zwierząt w wyniku czego bardzo chętnie udzielają im swojego wsparcia i pomocy. 

 

 


Kiermasze charytatywne 

W dniach 22 i 29 listopada br. odbyły się na terenie CKZiU w Placówce Nr 1 kiermasze charytatywne mające na celu udzielenie pomocy materialnej potrzebującym objętych patronatem Fundacji Bajtel – Mysłowice pomagajmy oraz Moto – Mikołaje w Mysłowicach.

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracyjni z wielkim zaangażowaniem włączyli się w działania Szkolnego Koła Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego.

Uczniowie klas gastronomicznych pod czujnym okiem mgr inż. Danuty Prorok upiekli piernikowe choinki, które zostały sprzedane zainteresowanym uczniom i pracownikom CKZiU. 

W 29 listopada Samorząd Uczniowski razem z biblioteka szkolną przygotowały kiermasz andrzejkowy, na którym sprzedawano ciasta upieczone przez uczniów Placówki Nr 1.

W kiermaszu pomagali wróżbici oraz cyganie jak andrzejkowa tradycja każe.                     

Za udzielenie wsparcia potrzebującym można było uzyskać poradę  lub wróżbę na dobry początek zbliżającego się Nowego Roku. Wszystkie środki zebrane podczas obu imprez zostały przekazane podopiecznym fundacji Bajtel oraz Remikowi – objętego opieka Moto – Mikołajów. Obie akcje koordynowały panie Aneta Bragiel – Dudek i Monika Oblong – Zwiór.


Zbiórka bilonu na akcja Góra Grosza – akcja trwa do 2 stycznia 2020 r.

 


Zbiórka dla podopiecznych Fundacji Bajtel – trwa do 13 grudnia 2019 r.


Zbiórka darów na mysłowickie schronisko – trwa do 12 grudnia 2019 r.


Szkolny Klub Wolontariatu Prosi o wsparcie 🙂

Jak co roku Nasza szkoła włączyła się w akcję „MOTO MIKOŁAJE ”. Wydarzenie ma na celu obdarowanie prezentami dzieci z Mysłowickich Domów Dziecka.
W tym roku wybraliśmy dwa listy. Pierwszy to list Michała, który prosi Świętego Mikołaja o odtwarzacz MP3 lub MP4. Drugi list napisał Remik, bardzo chciałby dostać mini konsole do gier.

Kolejny raz możemy zostać Świętym Mikołajem‼️

Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym z placówki nr 1 w dniach od 20.11 do 29.11 będą zbierać na prezenty dla Remika.


Ile waży św. Mikołaj

Szkolny Klub Wolontariatu przypomina o ogłoszonych akcjach zbiórek bilonu – na pomoc budowy szkoły w Zambii oraz wsparcie zbiórki „Ile waży św. Mikołaj”. Bilon należy dostarczać do biblioteki szkolnej.

   


Akcja „Znicz”

W październiku Klub ogłasza także coroczną akcję „Znicz” – znicze należy przynosić do biblioteki szkolnej do dnia 30.10.2019 r.

    


Wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w akcje wolontaryjne! 

    


Podziel się książką – Bookcrosing 

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie przyniesionej książki i wymianie na inną pozostawioną przez inną osobę.

Bookcrossing promuje czytelnictwo, pomaga uczniom dzielić się doświadczeniem i wiedzą z innymi, pobudza do dyskusji oraz promuje innowacyjne metody aktywizujące uczniów w społeczności szkolnej. 

Od 21 stycznia w bibliotece została wydzielona specjalna półka – na której każdy może zostawić książkę i wziąć książkę!

Ceny książek ciągle wzrastają, przez co nie zawsze możemy sobie pozwolić na zakup nowych tomów. Specjalna półka w bibliotece powstała po to aby można było wziąć na własność lub wypożyczyć książki zupełnie za darmo.

BOOKCROSSING W CKZiU- UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

REGULAMIN

  1. PRZYNIEŚ – zacznij od przekazania książki, a następnie wypożycz coś dla siebie.
  2. CZYTAJ – wypożyczoną książkę przeczytaj, by móc podzielić się swoją opinią z kolegami i koleżankami.
  3. WYMIEŃ – za każdym razem jak wypożyczasz książkę, zamień ją na swoją i połóż na półce.
  4. PAMIĘTAJ O INNYCH – oceń swoje możliwości i wypożycz jednorazowo nie więcej niż dwie książki. Inni też chcieliby nadal korzystać z bookcrossingu.
  5. POLECAJ – jeżeli zostawisz swoją książkę spróbuj ją zareklamować tak, by inni uczniowie chętnie chcieli ją przeczytać.
  6. SZANUJ – dbaj o książki, by czytający po Tobie mogli czerpać radość nie tylko z treści, ale także i z wyglądu książki.
  7. DYSKUTUJ – rozmawiaj z kolegami i koleżankami na temat przeczytanej książki, zachęcaj do czytania i promuj czytelnictwo, byś mógł z dumą powiedzieć, że UWALNIASZ KSIĄŻKI

Zbiórka środków czystości, pościeli dla podopiecznych noclegowni w Mysłowicach.

Od 28 stycznia Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę środków czystości, pościeli, ręczników dla mieszkańców mysłowickiej noclegowni.

Osoby chcące pomóc proszone są o przynoszenie środków piorących, szamponów, mydeł, past do zębów, maszynek do golenia, ręczników.

Rzeczy można przynosić do biblioteki szkolnej lub do Sali 22.

Za każdą okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!!!Wolontariat w CKZiU w Mysłowicach.

           Od kilku już lat w poszczególnych placówkach CKZiU w Mysłowicach działa grupa wolontariuszy, których głównym celem jest niesienie pomocy innym, uwrażliwienie na cierpienie i samotność drugiego człowieka. Praca  wolontariuszy to praca na rzecz słabszych, potrzebujących, często bezbronnych.  Poprzez działalność w szkolnym kole wolontariatu inspirujemy  do aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtujemy umiejętność pracy w zespole oraz działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

Wolontariusze naszego koła podejmują różnego rodzaju działania. Każdego roku uczestniczymy w akcji „Nakręć się”. Cała społeczność szkolna zaangażowana jest w zbieranie plastikowych nakrętek. Pieniądze uzyskane  z ich sprzedaży kierujemy do dotkniętych ciężką  chorobą dzieci.

Okres poprzedzający święta to czas wzmożonej pracy wolontariatu. W szkole przeprowadzane są następujące inicjatywy: zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka im. Św. Ojca Pio w Mysłowicach, „Góra Grosza”, „ Moto Mikołaje”. Akcje cieszą się dużym zaangażowaniem młodzieży i przynoszą wiele satysfakcji. Nie małym zainteresowaniem cieszy się również „Szlachetna Paczka” która od kilkunastu lat mobilizuje ludzi dobrej woli do pomagania rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku szkolnym nasza szkoła już po raz czwarty podjęła to wyzwanie.

To w naszej placówce- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – już po raz 16 został powołany mysłowicki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to jeden z 153 sztabów na Śląsku i jeden z 1589 w Polsce. Jak co roku, zainteresowanie młodzieży i dorosłych wzięciem udziału w zbiórce było olbrzymie.

Wraz  z wolontariuszami zachęcamy młodych ludzi do akcji „ Sprzątanie Świata” oraz do porządkowania grobów na mysłowickich cmentarzach przed dniem Wszystkich Świętych. Corocznie organizowana jest również zbiorka zniczy , które uczniowie naszej szkoły zapalają na grobach zaniedbanych i opuszczonych.

Przez cały rok szkolny  w naszej placówce pomagamy uczniom słabym, mającym problemy  z nauką. W ramach tzw. „koleżeńskich korepetycji” organizujemy pomoc dla naszych kolegów i koleżanek. Oprócz nauki jest czas na wspólne rozmowy i zawiązywanie przyjaźni.

Nie zapominamy także o zwierzętach. Nasze koło nawiązało współpracę ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Mysłowicach. W ramach współpracy organizujemy zbiórki darów (koce ,karmy itd.), a nasi wolontariusze poświęcają swój wolny czas i systematycznie odwiedzają mysłowickie schronisko.

 Jak widać działania podejmowane przez wolontariuszy CKZiU są bardzo różnorodne. Wszystkie jednak bez wątpienia wypływają z potrzeby serca i chęci podzielenia się sobą z innymi. Nasi wolontariusze to osoby odpowiedzialne , a ich głowy i serca są pełne pomysłów  oraz wiary w to, że warto czynić dobro.

 ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PRACACH SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU. PRZYJDŹ, ZOBACZ A NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ.

 

Skip to content