26 września b.r. klasy programowo najwyższe: 5I5, 5SM5, 5ŻH5, 5ML5 oraz 3 ŻO5 wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu – zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozu zagłady. Zwiedzający zostali podzieleni na 3 grupy. Pod pieczą opiekunów i w asyście przewodników zapoznali się z losami deportowanych z rożnych krajów Europy, które były konsekwencją planów eksterminacyjnych III Rzeszy. Ogromne wrażenie na zgromadzonych zrobił blok 11, w którym w czasie wojny znajdowało się wewnętrzne więzienie z celami stojącymi oraz pokojami przesłuchań. Pod Ścianą Śmierci, gdzie SS – mani dokonywali egzekucji na więźniach, młodzież naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze, by uczcić pamięć tych, którzy zginęli z rak oprawcy. Następnie, zgodnie z planem, grupa przemieściła się do obozu Auschwitz II Birkenau. Tam, idąc tzw. rampą, uczniowie wysłuchali historii jaką „ludzie ludziom zgotowali”, począwszy od selekcji przeprowadzanej przez esesmanów, poprzez warunki życia, morderczej pracy i tragicznej śmierci.
Podsumowaniem pobytu w Auschwitz Birkenau były warsztaty edukacyjne poprowadzone pod kierunkiem fachowców, na które młodzież udała się do Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Każda z grup miała okazję szerzej zapoznać się z zaproponowanym przez instruktorów tematem:
– Grupa I: „Kobiety w KL Auschwitz”
– Grupa II: „(NIE)obojętni. Pomoc mieszkańców ziemi oświęcimskiej niesiona więźniom KL Auschwitz”
– Grupa III: „Obywatele polscy w KL Auschwitz”.
Mimo upływu lat, temat eksterminacji ludności pochodzenia słowiańskiego, romskiego oraz żydowskie jest dla współczesnej młodzieży bardzo interesujący. A refleksje i przeżycia po wycieczce do Auschwitz
uczniowie mogli zawrzeć w swoich wypracowaniach i wypowiedziach na lekcjach języka polskiego i historii.