19 kwietnia br. młodzież naszej szkoły dołączyła do dwunastej edycji akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. W tym dniu uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, przeprowadzonych przez nauczycieli Centrum. Po emisji filmu pt. Nie było żadnej nadziei i pogadance na temat wydarzeń, jakie rozegrały się w kwietniu 81. lat temu w Warszawie , młodzież wykonała makietę muru getta, który odizolował ludność żydowską od reszty mieszkańców miasta. Uczennice i uczniowie wykonali również żonkile oraz napis: #ŁączyNasPamięć – Akcja Żonkile. Żółte kwiaty- znaki pamięci o heroicznym powstaniu w getcie warszawskim zostały umieszczone na symbolicznej ścianie getta.
W Technikum nr1 podczas lekcji j. polskiego uczennice i uczniowie kl. V oglądali dokument Campo di Fiori (reż. M. Nekanda- Trepka) oraz animację Zdążyć przed Panem Bogiem opartą na motywach książki Hanny Krall.
Natomiast młodzież klas młodszych z filmu zrealizowanego w konwencji youtuberskiej pt. Muranów. Dzielnica Północna poznała najważniejszych historie związane z polskimi Żydami.
Po obejrzeniu materiałów audiowizualnych uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami , zastanawiali się nad znaczeniem słowa bohater: kto może nim być? Jakie czyny są pamiętane jako heroiczne, a o jakich się milczy? Jak tworzą się mity? Była również okazja do rozmowy o dylematach moralnych, przed którymi stają ludzie w sytuacjach granicznych: kiedy wolno decydować o cudzym losie? Jak nie być obojętnym wobec zła w sytuacji, gdy nie można mu się przeciwstawić?
W bibliotece szkolnej została przygotowana gazetka tematyczna oraz ekspozycja książek poświęcona powstaniu w getcie. Młodzież mogła poszerzyć swoją wiedzę o tych tragicznych wydarzeniach oraz przypiąć do ubrania pamiątkowego żonkila wykonanego przez uczniów podczas warsztatów.
Należy podkreślić, że akcja Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN nie ma na celu poparcia żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu – jest wyrazem pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.