AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

„Mój zawód – moja pasja” – spotkanie z alpinistą Joachimem Przebierałą

24MAJ

23 maja br. w naszej szkole odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Mój zawód – moja pasja”. CKZiU gościło pana Joachima Przebierałę – absolwenta naszej szkoły, alpinistę, płetwonurka, grotołaza związanego z Klubem Wysokogórskim w Katowicach i harcerskim Klubem Taternickim. Tematem przewodnim prelekcji była wyprawa w Andy Peruwiańskie. W zajęciach uczestniczyły klasy technikum obsługi ruchu turystycznego.

Prelegent przedstawił pełen cykl wyprawy począwszy od jej przygotowania, przebiegu, zdobycia szczytu i powrotu. Całość zobrazował licznymi slajdami z wyprawy i filmem dokumentującym przebieg eskapady. Wykład ubarwił licznymi anegdotami, śmiesznymi sytuacjami z życia alpinisty.

Pan Joachim przyniósł ze sobą zestaw sprzętu specjalistycznego, zademonstrował jego użycie w praktyce.  Młodzież była pełna uznania dla osiągnięć pana Joachima, który jako pierwszy Polak w 1986r. zdobył szczyt Artesonraju (6025 m n.p.m.) w paśmie Cordillera Blanca. Ciekawostką jest to, że góra ta znajduje się w logotypie amerykańskiej wytwórni filmowej Paramount Pictures Corporation. Kolejnym sukcesem naszego gościa było m.in. zdobycie najwyższego szczytu Ameryki Północnej Mount McKinley (6194m n.p.m.).

Spotkanie uświadomiło uczniom, że nasza szkoła ma niezwykłych absolwentów.

Skip to content