AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wycieczka programowa do ogrodu botanicznego

26KWI

24 kwietnia klasa 1ŻO5 wraz z wychowawczynią p. M. Szczepańską i nauczycielką biologii p. L. Koziak uczestniczyła w wycieczce programowej do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Młodzież rozpoczęła swój spacer od wizyty w Ogrodzie Czerwonym. W tym wyjątkowym miejscu podziwiała Kolekcję Sadowniczą ( tradycyjne odmiany drzew owocowych, takich jak: jabłonie, wiśnie, grusze i śliwy), Kolekcję Edukacyjną Roślin Energetycznych (m.in. wierzby, proso rózgowe, słonecznika bulwiastego, różę bezkolcową) oraz Kolekcję Roślin Ozdobnych. W tej ostatniej zachwyt wzbudzało Ericarium (Kolekcja Roślin Wrzosowatych) oraz Kolekcja Dendrologiczna (z Sekcją Widnego Lasu, Rododendronów i Magnolii).

Uczennice i uczniowie brali także udział w warsztatach zielarskich. Nauczyli się za pomocą węchu, dotyku i wzroku rozpoznawać podstawowe, często spotykane na co dzień zioła oraz poznali ich właściwości. Dowiedzieli się, co czyni roślinę ziołem, w jaki sposób pozyskiwać surowiec zielarski i jak go przygotować, aby jak najbardziej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Ostatnim etapem warsztatu było wykonanie produktu – soli ziołowej, co pozwoliło młodzieży na zabranie aromatu ziół ze sobą.

Na zakończenie wycieczki wśród drzew iglastych rozpalono ognisko i pieczone kiełbaski.

Wizyta w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie to był dobrze wykorzystany czas. Uczniowie w ciekawy sposób poznali  niezwykłe właściwości, które drzemią w roślinach oraz zdobyli wiedzę na temat ochrony bioróżnorodności regionu i naszej strefy klimatycznej.

Skip to content