19 kwietnia br. w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim młodzież naszego Centrum po raz kolejny wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. Organizatorem ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polski POLIN.
Młodzież Technikum nr 2 wzięła udział w warsztatach historycznych. W pierwszej części zajęć – uczennice i uczniowie wysłuchali wykładu nauczycielki historii na temat biografii Marka Edelmana, który jako jeden z nielicznych przeżył powstanie, a po wojnie był strażnikiem pamięci o tym wydarzeniu i jego bohaterach. W części drugiej – uczniowie podzieleni na grupy przygotowali gazetkę ścienną, która została wyeksponowana w przestrzeni szkolnej. Pomysł na plastyczną formę upamiętnienia powstania w getcie warszawskim, zaangażowanie uczniów i wykonanie symbolicznej dekoracji świadczą o potrzebie pamięci i pokojowego współistnienia ludzi. Dopełnieniem warsztatów była emisja filmu animowanego na podstawie reportażu H.Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
W Technikum nr 1 podczas warsztatów w bibliotece młodzież wykonała papierowe żonkile oraz przygotowała gazetkę przedstawiającą życie w getcie warszawskim. Osoby zainteresowane tematem mogły poszerzyć swoją wiedzę, zapoznając się z zaprezentowanym na wystawie księgozbiorem.
Uczennice i uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach, które w oparciu o materiały Muzeum POLIN, przygotowali nauczyciele historii i języka polskiego. Wiele klas obejrzało udostępnione w poprzednich latach filmy: „Muranów – Dzielnica Północna” i „Nie było żadnej nadziei… Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Lekcje stały się pretekstem do dyskusji, czy dla młodego człowieka wciąż ważny jest temat powstania w getcie i ratowania życia oraz czy perspektywa honorowej i godnej śmierci jest ciągle taka sama.
W następnych tygodniach akcja będzie kontynuowana, gdyż wrócą z praktyk zawodowych uczniowie klas trzech i czwartych, którzy obejrzą animację „Zdążyć przed Panem Bogiem”, specjalnie przygotowaną na tegoroczne wydarzenia rocznicowe.
Już dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z animowaną adaptacją książki H.Krall, która jest lekturą wymaganą na egzaminie maturalnym.
#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć
Uczniowie naszego Centrum, uczestnicząc w tym projekcie, nie tylko poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, ale także zaangażowali się w dyskusję na temat świadomości historycznej.
Dziękujemy za zaangażowanie w akcję: naszej młodzieży, nauczycielom polonistom, historykom oraz bibliotekarzom.