AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

AKCJA ŻONKILE – ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

19KWI

19 kwietnia br. w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim młodzież naszego  Centrum po raz kolejny  wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile. Organizatorem ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest Muzeum Historii Żydów Polski POLIN.
Młodzież Technikum nr  2  wzięła udział w warsztatach historycznych. W pierwszej części zajęć – uczennice i uczniowie wysłuchali wykładu  nauczycielki historii na temat biografii Marka Edelmana, który jako jeden z nielicznych przeżył powstanie, a po wojnie był strażnikiem pamięci o tym wydarzeniu  i jego bohaterach. W części drugiej – uczniowie podzieleni na grupy przygotowali gazetkę ścienną, która została wyeksponowana w przestrzeni szkolnej. Pomysł na plastyczną formę upamiętnienia powstania w getcie warszawskim, zaangażowanie uczniów i  wykonanie symbolicznej dekoracji świadczą o potrzebie pamięci i pokojowego współistnienia ludzi. Dopełnieniem warsztatów  była emisja filmu animowanego na podstawie reportażu H.Krall pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
W Technikum nr 1 podczas warsztatów w bibliotece młodzież wykonała papierowe żonkile oraz przygotowała gazetkę przedstawiającą  życie w getcie warszawskim. Osoby zainteresowane tematem mogły poszerzyć swoją wiedzę, zapoznając się z zaprezentowanym na wystawie księgozbiorem.
Uczennice i uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach, które w oparciu o materiały Muzeum POLIN, przygotowali nauczyciele historii i języka polskiego. Wiele klas obejrzało udostępnione w poprzednich latach filmy: „Muranów – Dzielnica Północna” i „Nie było żadnej nadziei… Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Lekcje stały się pretekstem do dyskusji, czy dla  młodego człowieka wciąż ważny jest temat  powstania w getcie i  ratowania życia oraz czy perspektywa  honorowej i godnej śmierci jest ciągle taka sama.
W następnych tygodniach akcja będzie kontynuowana, gdyż  wrócą z praktyk zawodowych uczniowie klas trzech i czwartych, którzy obejrzą animację  „Zdążyć przed Panem Bogiem”, specjalnie przygotowaną na tegoroczne wydarzenia rocznicowe.
Już dziś zachęcamy wszystkich do zapoznania się z animowaną adaptacją książki H.Krall, która jest lekturą wymaganą na egzaminie maturalnym.

obejrzyj film

#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć
Uczniowie naszego Centrum, uczestnicząc w tym projekcie, nie tylko poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, ale także zaangażowali się w dyskusję na temat świadomości historycznej.
Dziękujemy za zaangażowanie w akcję: naszej młodzieży, nauczycielom  polonistom, historykom oraz  bibliotekarzom.

 

Skip to content