AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

UDZIAŁ UCZENNIC CKZiU w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI I PROZY LAGROWEJ

16MAR

15 marca br. w budynku Przystanku Historii Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej im. Henryka Sławika w Katowicach odbyły się półfinały IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck”.
Pomysłodawczyni wydarzenia, pani Maria Lorens, córka byłej więźniarki KL Ravensbruck Katarzyny Matei mówiła, że „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”. Stąd celem konkursu jest upamiętnienie kobiet – byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück i ich twórczości. Impreza jest objęta honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyły także uczennice naszego Centrum: Sara Budkowska z kl. 2 ML5 oraz Sara Czornik z kl. 1 LE5. Dziewczęta zaprezentowały po dwa utwory: wiersz oraz fragment prozy o tematyce obozowej. Mimo tygodniowych przygotowań, nie udało im się przejść do etapu finałowego. Uczennice stwierdziły jednak, że brak sukcesu zmotywował je do dalszej pracy, która polega nie tylko na odtworzeniu zapamiętanego tekstu, ale przede wszystkim na ćwiczeniu artystycznej wypowiedzi pozwalającej wyrazić najgłębsze niepokoje czy pragnienia.
Dziękujemy naszym recytatorkom i życzymy im wytrwałości oraz powodzenia w następnych konkursach.

Skip to content