AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wizyta niemieckich nauczycieli w CKZiU

03MAR

W dniu 2 marca br. gościliśmy grupę niemieckich nauczycieli z 8 szkół zawodowych regionu Nadrenia Północna – Westfalia.  Reprezentowali oni placówki różnego typu w nadreńskich miejscowościach: Bochum, Dortmund, Hagen, Arnsberg, Lippstadt i Witten.  Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia był pan Bartholomäus Fujak z IBB (Internationales Bildungs – und Begegnungswerk – Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizacji Spotkań Edukacyjnych).

Pierwsza część spotkania odbyło się w Placówce nr 2 w Mysłowicach – Wesołej, gdzie  przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Mysłowice Pan Leon Kubica przedstawił historię hitlerowskiego obozu pracy Fürstengrube, założonego przy kopalni w Wesołej w 1943, jako podobóz Auschwitz oraz trzech innych hitlerowskich obozów pracy powstałych na terenie Wesołej, Krasów i Ławek. Następnym punktem spotkania, było zwiedzenie wystawy o Tragedii Górnośląskiej na terenie Wesołej, Krasów i Ławek, której to autorem jest Pan Leon Kubica. Potem uczestnicy spotkania wraz z Przewodniczącym Ruchu Autonomii Śląska, Leonem Kubicą, udali się na Cmentarz Leśny w Mysłowicach Wesołej, oddać hołd pomordowanym w tych obozach, którzy spoczywają na tym Cmentarzu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Miasta i Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Następnie Niemcy udali się do Placówki nr 1. Dyrekcja i nauczyciele  serdecznie powitali gości. Panie nauczycielki – germanistki zaprezentowały przy pomocy multimediów informacje o województwie śląskim, Mysłowicach oraz systemie edukacji w Polsce i naszej szkole. Prezentacja była opracowana w języku niemieckim. Goście z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o naszym regionie oraz uważnie oglądali prezentację.

 

 

CKZiU 2023 PREZENTACJA_DE
 

CKZiU 2023 PREZENTACJA_DE

W dalszej kolejności dyrekcja i nauczyciele oprowadzili Niemców po naszych pracowniach kształcenia zawodowego. Goście zobaczyli pracownię hotelarską, turystyczną, gastronomiczną, fryzjerską, budowlaną,  mechaniczną, samochodową, elektryczną i mechatroniczną. Wielu z nich wykazywało duże zainteresowanie pomocami naukowymi. Informacje przekazywane po polsku – były symultanicznie tłumaczone na język niemiecki przez nasze panie germanistki i tłumacza przyjezdnej grupy.

Niemieccy nauczyciele reprezentowali zawody i kształcenie w następujących specjalnościach: fryzjer, florysta, piekarz, hotelarz, technik żywienia, technik usług gastronomicznych, cukiernik, ogrodnik, doradca podatkowy, asystent ochrony środowiska, asystent socjalny, malarz – lakiernik, opiekun medyczny, opiekun dzieci, pracownik pomocy społecznej i pracownik serwisu.  W grupie byli również nauczyciele wychowania fizycznego, kształcenia ogólnotechnicznego oraz pedagog – wychowawca i pedagog specjalny.

Po zwiedzeniu pracowni dyrekcja zaprosiła gości na poczęstunek przy kawie. Niemcom bardzo smakowały polskie wypieki.

Spotkanie zwieńczyły wzajemne podziękowania, wymiana upominków oraz ogólna zachęta do kontynuowania spotkań nauczycieli polskich i niemieckich. Rozważano również możliwość wymiany edukacyjnej uczniów kształcących się w tych samych zawodach. Międzynarodowa współpraca służy bowiem przyjaznym relacjom ludzi z różnych krajów, pokojowi oraz rozwijaniu wielu kompetencji.

Skip to content