AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

24LUT

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to doskonała okazja, by przypomnieć, że polszczyzna jest bogata, różnorodna, piękna i funkcjonalna.

W naszym Centrum przez cały tydzień  świętowaliśmy, pamiętając o przesłaniu M. Reja: „A niechaj narodowie  wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

W  przygotowanie imprezy bardzo aktywnie włączyli się uczniowie i uczennice: Sandra z kl. 1I5 i Oliwia z 4ŻHO5 wykonały okolicznościowe plakaty, uczennice z kl. 4ŻHO5 Konstancja, Paulina i Wiktoria przygotowały i omówiły w swojej klasie prezentacje związane z zagadnieniami językowymi.

W bibliotece szkolnej miłośnicy polszczyzny  mogli sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości frazeologizmów, uczestnicząc w konkursie, który prowadzili Paweł, Bartek i  Mateusz z kl.1I5.

Chętni mogli zmierzyć się ze sztuką pisania gęsim piórem. Warto podkreślić, że kaligrafia  nie jest obca Panu wicedyrektorowi Adamowi Urbańczykowi , który po nacięciu specjalnym ostrym nożykiem  oryginalnego gęsiego pióra, dokonał wpisu, inaugurując obchody Tygodnia Języka Ojczystego w naszym Centrum.

Na lekcjach języka polskiego we wszystkich klasach została omówiona prezentacja multimedialna pt. „Historia języka polskiego w pigułce”. Uczniowie i uczennice rozwiązywali  również  przygotowane na Testportalu zadania konkursowe. Rywalizacja przyniosła sporo satysfakcji, a klasowi zwycięzcy otrzymali bardzo dobre oceny z aktywności.

Natomiast młodzież szkoły branżowej zmagała się z zawiłymi zasadami ortograficznymi podczas dyktanda.

Wszyscy mogli dodatkowo na jadalni wysłuchać wykładów prof. Jana Miodka – autorytetu w dziedzinie upowszechniania wiedzy o kulturze i poprawności języka ojczystego.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom polonistom  za życzenia skierowane do uczniów i organizację wydarzenia. Mamy nadzieję, że takie działania przyczynią się do tego, że młodzież naszego Centrum doceni piękno języka ojczystego i będzie dbać o jego czystość i poprawność.

Osobom zainteresowanym poznawaniem polszczyzny polecamy słowniki, które znajdują się w bibliotece szkolnej oraz ciekawe wykłady.

Interesujące, żywiołowo przedstawione zagadnienia językowe – nie tylko te poprawnościowe. Jedne z najciekawszych w sieci wykładów dotyczących języka polskiego.

https://www.youtube.com/results?search_query=Jan+Miodek

O co kaman? Prof. Jan Miodek

https://www.youtube.com/watch?v=nh7P5cBAz2Q 

 

Skip to content