AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

01LUT

27 stycznia 1945 r. to data wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Tego dnia – w rocznicę wyzwolenia obozu, który jest symbolem zagłady i męczeństwa Żydów oraz innych narodów– obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Nasze Centrum, jak co roku, również przyłączyło  się do obchodów. Podczas godzin wychowawczych, a także na lekcjach j. polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie,  historii i teraźniejszości młodzież obejrzała  filmy o historii społeczności żydowskich Krakowa, Łodzi i Warszawy. Materiały zostały przygotowane i udostępnione przez warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Uczniowie wysłuchali również przemówienia Ocalałego  z Holokaustu Mariana Turskiego, który 20 stycznia 2020r. ostrzegał: „Auschwitz nie spadło z nieba”. Przemawiający apelował przede wszystkim do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło. Przypomniał wówczas tak zwane XI przykazanie – przesłanie swojego przyjaciela Romana Kenta: „Nie bądź obojętny”.

https://www.youtube.com/watch?v=bfLo15l2ls0

O znaczeniu tego przykazania w dynamicznie zmieniającej się współczesnej rzeczywistości  młodzież rozmawiała ze swoimi nauczycielami.

Skip to content