AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

77. rocznica TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ

28STY

28 stycznia na cmentarzu leśnym na Wesołej i pod pomnikiem ofiar obozu pracy na Promenadzie odbywały się obchody Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. W uroczystości udział wzięli , m.in. wiceprezydent Miasta Mysłowice -Wojciech Chmiel, radni, a także wicemarszałek Senatu -Gabriela Morawska-Stanecka, poseł do Parlamentu Europejskiego – Łukasz Kohut, przedstawiciele placówek oświatowych, członkowie organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, związków i klubów.
CKZiU w Mysłowicach reprezentowali – Pan dyrektor Tomasz Wybraniec oraz Pani prof. Beata Ziemba, którzy złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej miejsce, w którym w latach 1941-1945 znajdowało się niemieckie zastępcze więzienie policyjne Rosengarten.
Warto przypomnieć, że Tragedia Górnośląska z 1945 r. to wciąż jeszcze mało znany epizod w historii Górnego Śląska. Z badań historycznych, które nadal trwają, wynika że na co najmniej 30 tys. mieszkańców Górnego Śląska zostało internowanych i wywiezionych na roboty przymusowe w głąb ZSRS. Dramat, który rozpoczął się na przełomie lutego i marca 1945 r., trwał nieprzerwanie przez trzy miesiące. Wielu internowanych nie przeżyło transportu lub katorżniczej pracy w hutach, kopalniach czy kamieniołomach. Pierwsze powroty rozpoczęły się pod koniec 1945 roku, jednak ostatni z ocalałych powracali dopiero na początku lat 50. ubiegłego wieku.
Zainteresowanym historią regionu polecamy:

https://muzhp.pl/pl/m/212/tragedia-gornoslaska-1945

https://historiaposzukaj.pl/wiedza,wydarzenia,624,tragedia_gornoslaska.html

Skip to content