AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach

12GRU

Już po raz trzeci w tym roku szkolnym młodzież z klasy 2 ŻO5  uczestniczyła w wycieczce w ramach działań innowacyjnych. 10 grudnia uczniowie i uczennice wraz z Panią prof. Beatą Ziembą wybrali się na jarmark bożonarodzeniowy do Katowic. Z historią tej imprezy zapoznała uczestników innowacji Emilia Szymczak. Uczennica zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce tradycja jarmarków tworzy się dopiero od kilkunastu lat, ale bardzo mocno zyskuje na popularności. Historia świątecznych targów sięga końca XIII wieku. W 1294 roku, przed świętami Bożego Narodzenia, odbył się w Wiedniu pierwszy Christkindlmarkt. Na miejskim rynku pojawiły się stragany, aby mieszkańcy mogli się zaopatrzyć w żywność i zrobić zapasy potrzebne do przetrwania zimy. Pod koniec XIV wieku tradycja jarmarków świątecznych dotarła do Niemiec i innych państw europejskich Z biegiem czasu targi przekształciły się w wielodniowe wydarzenia i stały się integralną częścią przedświątecznych zwyczajów,
Taka impreza jest również organizowana w Katowicach. Na początku grudnia na płycie Rynku staje ozdobiony świątecznymi światełkami świerk, a wokół ustawiane są budki oferujące ozdoby świąteczne, wyroby rękodzieła, smaczne lokalne wyroby kulinarne.

Uczestnicząca w jarmarku młodzież z naszej szkoły mogła poczuć klimat zbliżających się świąt, oglądając występy artystyczne i szopki bożonarodzeniowe. Wyjątkową atrakcję stanowiło koło widokowe tzw. diabelski młyn, które postawiono na Placu Teatralnym oraz lodowisko. Młodzież mogła również skosztować różnych pyszności, m.in. podpłomyków alzackich, owoców w czekoladzie, pieczonych kartofli, bigosu z dziczyzny czy pierogów.
Mimo mrozu i padającego śniegu, wszyscy uczestnicy uznali, że był to dobrze spędzony czas.

Skip to content