AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

„Orzeł. Ostatni patrol”

04LIS

W ramach edukacji filmowej w październiku uczniowie klas: 1I5, 2I5, 2ŻO5 CKZiU w Mysłowicach obejrzeli najnowszą polską produkcję „Orzeł. Ostatni patrol”.

Fabuła filmu „Orzeł. Ostatni patrol” rozgrywa się w 1940 roku. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallinai zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. W centralnym punkcie filmu „Orzeł. Ostatni patrol” jest tajemnica, bo do dziś nie wiemy, co stało się z załogą okrętu.

Co ciekawe, na potrzeby filmu Jacka Bławuta została zbudowana modułowa scenografia, która dzięki badaniom nad dostępnymi źródłami i relacjom marynarzy pływających na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”, wiernie oddaje wygląd wnętrza okrętu. Dzięki zastosowaniu specjalnie w tym celu zaprojektowanej i skonstruowanej platformy hydraulicznej filmowcy odwzorowali zachowanie okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Jest to pierwsza tego typu filmowa platforma zbudowana w Polsce.

Tematyka filmu przybliża czasy II wojny światowej, a przez ukazanie bohaterskiej postawy żołnierzy kształtuje postawę patriotyczną i  uświadamia tożsamość narodową. Młodzież po seansie zwróciła uwagę w komentarzach na trudne, klaustrofobiczne warunki panujące w łodzi podwodnej i niezachwianą postawę marynarzy w obliczu niebezpieczeństwa. Była to ciekawa lekcja historii i próba zgłębienia ludzkich zachowań w sytuacjach ekstremalnych.

Skip to content