AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Edukacja filmowa jesienią 2022 r.

09PAŹ

Od lat staramy się w naszym Centrum  zapraszać  uczniów do kina na wartościowe filmy. Ich znajomość przydaje się na maturze, jednak najważniejszy jest rozwój intelektualny i emocjonalny młodych ludzi, a także ich kontakt z kulturą.

Staraniem nauczycieli polonistów, historyków i wychowawców uczniowie z kl. 4TI, 4ŻHO5, 4TŻHO, 3ML5,
4TELEk i 2ML5 obejrzeli film “Orlęta. Grodno ‘39” w reż. Krzysztofa Łukasiewicza. Tym razem reżyser „Linczu” i „Karbali” podjął się przeniesienia na ekran wydarzeń, które rozgrywały się na Kresach we wrześniu 1939 r. Temat to mało znany współczesnym widzom, dlatego przed projekcją młodzież obejrzała przygotowaną przez ekspertów i nauczycieli wideoprelekcję wprowadzającej w realia trudnego życia w II Rzeczypospolitej.

„Orlęta. Grodno ‘39” to nie tylko obraz okrucieństwa wojny i heroicznej obrony miasta  przez nieliczne oddziały wojskowe, ludność cywilną czy młodzież szkolną, widzianej oczami dwunastoletniego Leosia Rotmana. W filmie zostało zaprezentowane również bogate tło historyczne przedwojennego, wielokulturowego i wielonarodowościowego Grodna, które pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć szerszy kontekst obrony ostatniego skrawka Polski na Kresach.

Dla młodzieży  szczególnie poruszające było śledzenie najpierw walki głównego bohatera z wykluczeniem społecznym, a później konieczność dorastania w niespokojnym czasie wojny i mierzenia się z trudnymi wyborami moralnymi. Choć film dotykał niełatwej tematyki, dla wielu był odwołaniem do takich wartości jak: patriotyzm, odwaga, miłość do rodziny, szacunek, tolerancja.

Orlęta. Grodno ‘39” to obraz  przejmujący, a oglądany w kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy, skłania do poważnej refleksji, stawiania  ważnych pytań i  dyskusji, które będą kontynuowane  podczas  lekcjach j.polskiego,  historii i wiedzy o społeczeństwie.

Więcej informacji o filmie: https://sprzedaz.tvp.pl/61060684/orleta-grodno-39

Skip to content