AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Warsztaty  savoir-vivre’u  przy stole

23MAJ

Zasady dobrego wychowania powstały w starożytnej Grecji, gdzie dążono do doskonałości, a ceremoniały były ważne. Arystoteles pisał, że wszystko powinno być najwyższej jakości – człowiek, jego rzeczy i maniery. W 1400 r. ogładzie poświęcono pierwszy świecki tekst w języku polskim „O zachowaniu się przy stole”, którego autorem jest Przecław Słota. O tym, że temat kindersztuby jest wciąż aktualny, świadczy nie tylko liczba poradników na polskim rynku, ale i ciekawa oferta kursów, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
W naszym Centrum w dniach 09.05.22r. – 13.05.22r. zagadnienia savoir-vivre’u poznawali uczniowie kl. 1SM5, 1I5 i 1ŻO5. Podczas warsztatów prowadzonych przez p.Danutę Prorok i p. Monikę Turską młodzież poznała zasady:
– nakrywania do stołu,
– posługiwania się sztućcami,
– zachowania się przy stole i w różnych sytuacjach biesiadnych.
Spotkanie okazało się bardzo potrzebne i pożyteczne, gdyż znajomość kanonów dobrego wychowania jest ważna zarówno w sytuacjach codziennych, jak i podczas celebracji świąt i wyjątkowych okazji.
Zainteresowanych zgłębianiem tematu zasad dobrego wychowania zachęcamy do zapoznania się z  blogiem, który prowadzi Stanisław Krajski, znawca polskiej i obcej etykiety:
https://krajski.wordpress.com/category/savoir-vivre-i-literatura/

Skip to content