AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Piękna nasza Polska cała – wyjazd do Krakowa

15MAJ

„Piękna nasza Polska cała” – pod takim hasłem uczniowie z klasy 1 ŻHO5 uczący się na kierunku technik organizacji turystyki wraz z nauczycielem uczącym geografii turystycznej p. Beatą Ziembą udali się 14 maja do Krakowa. Tę jednodniową wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania Barbakanu -powstałego w XV w. umocnienia Bramy Floriańskiej. Kolejną perełką znajdującą się na trasie do Rynku była Jama Michalikowa – kawiarnia, w której gościła polska bohema Młodej Polski. W Kościele Mariackim turyści z Mysłowic  podziwiali arcydzieło sztuki późnego gotyku – ołtarz Wita Stwosza oraz 11 kaplic. Zwrócili także uwagę na piękne polichromie na ścianach wykonane przez Jana Matejkę. Nad miastem rozbrzmiewał hejnał mariacki, gdy po zwiedzaniu Sukiennic, grupa udała się w kierunku Wzgórza Wawelskiego. Uczestników wycieczki szczególnie zainteresowało Collegium Novum, w którym w XV w. znajdowały się bursy akademickie. Dzisiaj to główny budynek administracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego- siedziba rektora i oraz dziekanatów różnych wydziałów.

Na Wawelu młodzież zobaczyła Zamek Królewski  z dziedzińcem i krużgankami, katedrę z sarkofagami polskich  władców, a na koniec  Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem. Po odpoczynku nad Wisłą, która płynie rowem tektonicznym, uczniowie wędrowali traktem królewskim. Podziwiali zabytkowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – pierwszą budowlę architektury barokowej w Krakowie.

Nie ulega wątpliwości, że wyjazd był udany, a miasto okazało się żywą lekcją historii i geografii, wiedzy o sztuce i kulturze.

Skip to content