AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Rekolekcje CKZiU – Piekary Śląskie

10MAJ

W dniu 9 maja br. chętni uczniowie i uczennice naszego Centrum wzięli udział w wyjeździe rekolekcyjnym do Piekar Śląskich. Podczas Eucharystii w Sanktuarium MB Sprawiedliwości i Miłości Społecznej młodzież dziękowała za otrzymane łaski, powierzając Bożej Opatrzności  osobiste intencje i modlitwę  o dar pokoju w Ukrainie.

W sanktuaryjnym muzeum pielgrzymi z Mysłowic poznali  ponad siedemsetletnią  historię tego wyjątkowego dla Ślązaków i Śląska  miejsca. Młodzież zobaczyła salę główną – ukazującą historię kultu i burzliwe dzieje Obrazu Madonny (różne wizerunki malowane w typie piekarskim, repliki koron, liczne wota ), papieską – zawierającą pamiątki związane z obecnością kard. Karola Wojtyły w Piekarach (m.in. złoty różaniec, bogato haftowaną stułę, albę papieską, kolekcję numizmatów) oraz  kalwaryjską – przedstawiającą poddane restauracji wybrane figury pochodzące z kaplic pasyjnych.

O tym, że kult maryjny w Piekarach jest nadal bardzo żywy, świadczy stanowy ruch pielgrzymkowy do  Matki Bożej Piekarskiej – patronki ludzi pracy. W ostatnią niedzielę maja pielgrzymują do Piekar Śląskich mężczyźni, a w niedzielę po 15 sierpnia – kobiety. W tych dniach liczni pielgrzymi gromadzą się na Kalwarii, mieszczącej się obok bazyliki, gdzie stoi kościół filialny oraz kapliczki stacji krzyżowej.

Ostatnim punktem programu był odpoczynek na piekarskim Kopcu Wyzwolenia, z którego uczniowie i uczennice  mogli podziwiać panoramę śląskiej ziemi.

Rekolekcje były udane, pełne niezapomnianych wrażeń i duchowych przeżyć. Dziękujemy ks. proboszczowi Andrzejowi Hnidzie z mysłowickiej parafii w Janowie Miejskim za ufundowanie wyjazdu, ks. Michałowi Kałuziakowi za organizację wydarzenia i sprawowanie mszy św. oraz  nauczycielom: p. Annie Ciach i p. Adrianowi   Dużemu, którzy towarzysząc  uczniom, wpisali się  we wspaniałą pielgrzymkową tradycję tego miejsca, odwiedzonego wszak niegdyś przez króla Jana III Sobieskiego oraz Jana Pawła II.

Skip to content