Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim wydarzeniem państwowym było upamiętnianie trzeciomajowego święta w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.
Z tej szczególnej okazji w Placówce nr 1 została przygotowana audycja przybliżająca historię ogłoszenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji – dokumentu, który na kolejne stulecia zmienił oblicze naszego państwa, ale też oblicze Europy.
Natomiast w Placówce nr 2 został zorganizowany apel, podczas którego młodzież obejrzała film „Jan Matejko Konstytucja 3 Maja”, przygotowany przez Narodowe Centrum Kultury. Następnie uczniowie i uczennice dyskutowali na temat procesów historycznych, w wyniku których doszło do powstania parlamentu w Polsce.
231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to okazja, by nie tylko rozważać ważne momenty z historii Polski, ale również poddać refleksji współczesny patriotyzm. Patriotyzm, który jest wypełnianiem obywatelskich obowiązków, zobowiązaniem do pamięci o bohaterach ojczyzny, jest również świadomością naszych wad i słabości, nad którymi powinniśmy pracować.
Nawiązując do faktu, że rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, warto przytoczyć słowa poety tego okresu Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.