AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Zdrowo jesz, dłużej żyjesz

24KWI

Rolę właściwego odżywiania doceniano już w starożytności. Maksyma Hipokratesa, że pożywienie powinno być lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem jest szczególnie ważna dla uczniów klas gastronomicznych. Młodzież ucząca się  w tym zawodzie  zdobywa nie tylko wiedzę i  umiejętności kucharskie, ale również ma zajęcia z dietetyki. Podczas lekcji uczy się planowania i oceniania jadłospisów, obliczania wartości kaloryczności dań i sporządzania potraw zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia. Swoją wiedzę uczniowie weryfikują podczas zajęć w pracowni gastronomicznej, a także w czasie spotkań koła zdrowego żywienia, kiedy przygotowują wartościowe posiłki z produktów znanych, ale rzadziej stosowanych w kuchni.

Płatki owsiane, kiszonki, kasza jaglana, gryka, zielona herbata macha, warzywa strączkowe, nasiona chia, ksylitol to tylko niektóre ze składników , które  wykorzystali  uczniowie do przygotowania niskokalorycznych  dań głównych, deserów, koktajli i drobnych przekąsek.

Osobom zainteresowanym prawidłowym odżywianiem polecamy artykuły w zakładce ABC Żywienia na stronie https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/ oraz fotorelację z warsztatów.

Czy smacznie i zdrowo? – oceńcie sami!

Skip to content