AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Światowy Dzień Zdrowia

06KWI

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948r. Obchodzony jest 7 kwietnia. Tegoroczne hasło Dnia to „Our planet, our health – Nasza planeta, nasze zdrowie”.

Pandemia koronawirusa, zanieczyszczenie środowiska, szerzące się choroby, takie jak rak, astma, choroby serca – ze względu na te czynniki Światowy Dzień Zdrowia 2022 skupia globalną uwagę na pilnych działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety.

WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny jako największe zagrożenie dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny oznacza bowiem także kryzys zdrowotny.

Ponad 90% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem ze względu na spalanie paliw kopalnych. W związku z ociepleniem klimatu insekty rozprzestrzeniają choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdują się na dnie najgłębszych oceanów i najwyższych gór oraz trafiają do ​​naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych. Oficjalne informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2022 znajdują się na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2022

Niezrównana i najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka to ZDROWIE. Największy wpływ na zdrowie społeczeństwa ma styl życia – ponad 50%, około 20% zależy od wpływu środowiska, 15% od czynników genetycznych, a tylko 10% zależy od systemu opieki zdrowotnej. Zła dieta i brak aktywności fizycznej znacznie zwiększają koszty ponoszone na leczenie chorób spowodowanych przez niezdrowy tryb życia.

Tryb życia w większości odpowiada za nasze zdrowie. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to gwarancja lepszej jakości życia. Dlatego też w tym dniu promujemy zdrowy styl życia. Polecamy Wam uczczenie tego święta indywidualnie, w końcu to my sami musimy zadbać o swoje zdrowie.

Każdy z nas ma wpływ na to jak dziś i w przyszłości będzie wyglądała Ziemia.
Chcesz zmienić świat – zacznij od siebie!

Zacznij od prostych rzeczy:

  • Oszczędzaj wodę
  • Segreguj odpady
  • Nie używaj plastikowych reklamówek
  • Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne
  • Kupuj produkty ekologiczne, posiadające etykiety z „zielonym listkiem”
  • Nie marnuj jedzenia

Pamiętaj – tylko na zdrowej planecie mogą żyć zdrowi ludzie!

 

 

 

 

Skip to content