AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Wizyta Inspekcji Transportu Drogowego

12GRU

W dniu 9.12.2021 na zaproszenie nauczycieli p. Agaty Skalik oraz p. Pawła Nowary inspektorzy z WITD Katowice złożyli edukacyjną wizytę młodzieży uczącej się na kierunkach związanych z branżą transportu drogowego. Logistycy z klasy 2ML5 oraz 3 TELek uczestniczyli w spotkaniu, którego celem było przybliżenie młodzieży sposobu funkcjonowania ITD, oraz tego, czym tak dokładnie inspektorzy zajmują się na co dzień.

W pierwszej części zaprezentowano młodzieży ogólny zarys sposobu funkcjonowania ITD oraz mnogość zagadnień, jakie inspektorzy na co dzień obejmują swoimi kontrolami. Uczestników zapoznano również z ciekawymi i nietypowymi sytuacjami z jakimi czasami przychodzi się mierzyć popularnym „krokodylom”. Druga część spotkania wprowadziła nieco interakcji, gdyż uczniowie zadawali pytania związane ze szczegółami sposobów analizy norm czasu jazdy, przerw i odpoczynków zawodowych kierowców. Przyszli „technicy” branży transportowej mogli zatem poznać przepisy i ich bieżącą interpretację praktyczną – z najlepszego dostępnego źródła.

Następnie uczniowie mogli zobaczyć jak wyposażony jest oznakowany samochód ITD. Radiowóz wyposażony jest w sprzęt do zabezpieczania miejsc wypadku drogowego oraz artykuły niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. Posiada także  m.in. w tester diagnostyczny EOBD do oceny sprawności układu hamulcowego czy systemu oczyszczania spalin (SCR). W aucie znajdują się także przenośne wagi do kontroli masy całkowitej i nacisków osi pojazdów. Ponadto radiowóz jest wyposażony w dymomierz, który służy do kontroli poziomu zadymienia spalin pojazdów.

Organizując to spotkanie nauczyciele dali swoim uczniom możliwość poznania z nieco innej strony funkcjonowania branży transportowej. Dla inspektorów była to natomiast doskonała szansa na poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o ITD i zainteresowania ich różnorakimi aspektami pracy jako funkcjonariusza służby kontrolującej transport drogowy.

Skip to content