AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Lekcje historii o zwykłym życiu w niezwykłym czasie…, czyli „BohaterON – włącz historię”

25LIS

W tym roku uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii  „BohaterON – włącz historię ”, mającej na celu upamiętnienie heroicznych  postaw uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Podczas  lekcji historii w klasach: I TOŻ, II TŻHO5 oraz 4TML młodzież  została wprowadzona w tematykę powstania, poznawała nie tylko jego przebieg, ale również sylwetki bohaterów i świadków wydarzeń 1944 roku. Po analizie filmu z serii Historia bez cenzury pt. „ Głód, brud i wesela – życie codzienne podczas Powstania  Warszawskiego”, uczniowie  metodą  dramy  przedstawiali scenki ukazujące m.in. przygotowanie wspólnego posiłku, seans w kinie „Palladium” czy zawarcie związku małżeńskiego w czasie walk o  stolicę.

Młodzież włączyła się również do akcji „Wyślij kartkę”. Uczniowie z  wielkim zaangażowaniem zaprojektowali  i wykonali kartki  dla bohaterów  powstania . W ten symboliczny sposób chcieli wyrazić naszą wdzięczność, pamięć i szacunek tym, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci jednego z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość.Liczymy na to, że każda z tych kartek dostarczy odbiorcy wielu wzruszeń i pozytywnych emocji.

Według Tytusa Liwiusza: „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy,  pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”. Dzięki naszej młodzieży historia przemówiła i dziś.

Skip to content