AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Zapalamy znicz

30PAŹ

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy udajemy się na cmentarz, zapalamy znicz, kładziemy wieniec – jako symbol, że pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli na zawsze. Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością. Pamięć daje nieśmiertelność, bo istniejemy póki ktoś o nas pamięta…

29  października, w piękne słoneczne przedpołudnie uczniowie CKZiU wyruszyli na cmentarz przy ulicy Mikołowskiej. Z ogromnym zaangażowaniem, w atmosferze ciszy  i spokoju oczyścili groby usunęli wypalone lampki, zapalili zebrane przez młodzież znicze.

Akcja sprzątania grobów jest okazją do wzbudzenia szacunku do tych, którzy już odeszli, ale także okazją do zadumy nad własnym życiem.

Koniec października powszechnie kojarzymy ze zbliżającymi się Zaduszkami, z obowiązkiem oddania należytej czci tym, którzy odeszli na zawsze. Raz do roku, nim zajarzą się tysiące świec i zniczy, wokół dużych nekropolii i małych wiejskich cmentarzy, będzie trwał wielki ruch, gorączka sprzątania i upiększania miejsc wiecznego spoczynku.

W ostatnich latach tradycja porządkowania grobów znacznie przybrała na sile. Dbając o groby swych bliskich, wiele osób udziela się społecznie, by na terenie cmentarnym nie pozostało opuszczonych mogił, o stan cmentarzy dbają też uczniowie CKZiU.

Któż bowiem ma zatroszczyć się o naszą zbiorową pamięć, jeżeli nie zrobimy tego my sami. W chwili refleksji i zadumy w dniach 1 oraz 2 listopada chociaż przez moment skierujmy spojrzenie w stronę naszej historii, wspominajmy myślami tych, których już z nami nie ma, zapalmy znicz na opuszczonej mogile…Szczególnie pamięci polecamy zmarłych nauczycieli naszej szkoły.

Skip to content