AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Zapolska w szkole, czyli Narodowe Czytanie 2021

21WRZ

Tak jak w latach poprzednich społeczność CKZiU w Mysłowicach dołączyła do zainicjowanej przez Parę Prezydencką akcji Narodowego Czytania. Już po raz dziesiąty cała Polska czytała wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku przypomniano dramat Gabrieli Zapolskiej: „Moralność pani Dulskiej”. W obu placówkach nauczyciele bibliotekarze wykonali gazetki okolicznościowe, a na lekcjach wychowawczych uczniowie zapoznali się z historią tego wyjątkowego, ogólnonarodowego przedsięwzięcia. Nauczyciele poloniści przeprowadzili lekcje przybliżające sylwetkę  Gabrieli Zapolskiej, omówili  genezę oraz problematykę sztuki. Młodzież poznała także  historię realizacji scenicznych i filmowych dramatu oraz obejrzała plakaty teatralne.

17 września 2021 uczniowie przez radiowęzeł odczytywali fragmenty lektury, a w bibliotece szkolnej w czasie przerw lekcyjnych ochotnicy mogli zmierzyć się z tekstem, czytając wybrane sceny z podziałem na role.

Wspólna lektura zachęciła  uczestników akcji do bliższego poznania bohaterki Anieli Dulskiej  i skłoniła do refleksji nad życiem i obieranymi postawami.

Narodowe Czytanie znów okazało się w naszych placówkach niewątpliwym sukcesem tak uczestników, jak i organizatorów imprezy: nauczycieli polonistów i bibliotekarzy CKZiU.

 

Skip to content