AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Projekt Butterfly

23CZE

17.06.2021r. Anna Dzięgiel i Tomasz Wojtasik – konsultanci Metis-u przeprowadzili warsztaty „Butterfly” dla uczestników innowacji pedagogicznej „Każdy inny, wszyscy równi. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach szkołą tolerancji” oraz uczniów zainteresowanych tematyką Holokaustu.
Dla młodzieży przygotowano film „(Nie) ostatni motyl”, który przybliżał ideę  Cheryl Rattner Price- inicjatorki  międzynarodowego  projektu „Motyle”(„The Butterfly Project”). Amerykańska  artystka poprzez edukację i sztukę pragnie utrwalać  pamięć o dziecięcych ofiarach Holokaustu. Artystyczną propozycją jest namalowanie 1,5 mln motyli , które w symboliczny sposób upamiętnią 1,5 mln ofiar  Zagłady. Motyl to bohater wiersza Pavla Friedmanna odnalezionego w getcie w Terezinie, ale także symbol piękna, ulotności życia i nadziei.

Do tej wyjątkowej akcji włączyli się uczniowie Centrum; poznali biogramy dzieci: poznali ich wiek, zobaczyli fotografie i zadedykowali swoją pracę konkretnej osobie. Każdy uczestnik pomalował  ceramicznego motyla uosabiającego jedno dziecko o ustalonej  tożsamości. Prace były  niezwykle osobiste, świadczyły o wielkiej wrażliwości i empatii autorów. Okazało się, że młodzież może uczyć się o trudnych tematach poprzez uwrażliwiającą sztukę.

Projekt „Butterfly” to ważna lekcja historii i tolerancji we współczesnym świecie.

Warsztaty zostały zorganizowane z inicjatywy nauczycielek  Centrum Anny Ciach, Beaty Ziemby i Anety Brągiel – Dudek.

 

Skip to content