AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Dzień Bezpiecznego Internetu

09LUT

9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, obchodzone będzie głównie zdalnie.

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał
z inicjatywy Komisji Europejskiej
w 2004 roku i obchodzony jest obecnie
na całym świecie.

W Polsce organizatorem wydarzenia
od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI),
które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wspólnie realizujący program unijny „Łącząc Europę”
(ang. Connecting Europe Facility – CEF). Dzień Bezpiecznego Internetu został objęty patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami są: Google PolskaFacebook PolskaSamsungLibrus oraz
Elektrownia Powiśle.

Celem wydarzenia, które w tym roku odbędzie się już 9 lutego, jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców
z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.

W CKZiU przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Poprzez dziennik Librus do wszystkich uczniów rozesłano filmik i prezentację dotyczącą bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu.

Do wszystkich wychowawców przesłano scenariusz lekcji wraz z materiałami audiowizualnymi związanymi z tematyką lekcji, z prośba
o przeprowadzenie w swoich klasach lekcji o bezpiecznym przebywaniu w sieci. Scenariusz lekcji jest dostępny również w formie papierowej w bibliotece szkolnej.

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu został także ogłoszony konkurs na prezentację multimedialną promującą bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – „Bezpieczny Internet”, którego regulamin jest zamieszczony na stronie internetowej naszej placówki.

Skip to content