AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Warsztaty z fotografii

03GRU

29 listopada klasy  3 i 4 Technikum organizacji reklamy, w ramach przedmiotów zawodowych, wzięli udział w spotkaniu z fotografem. Pan Grzegorz Cichecki, z zawodu menadżer projektów, z pasji podróżnik i fotograf od kilkunastu lat związany jest z tematyką robienia zdjęć. Podczas dwugodzinnego spotkania podzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami w fotografii, którą pokochał i rozwijał jako samouk. Wyjaśnił najważniejsze pojęcia i szczegóły techniczne oraz co tak naprawdę jego zdaniem ma znaczenie w fotografii. Dowiedzieliśmy się, że sprzęt jest najmniej istotny ale ważna jest umiejętność jego obsługi, a w kontekście technicznym największe znaczenie mają poprawne ustawienie ostrości i umiejętność kreatywnego korzystania z trójkąta ekspozycji, czyli przesłony, czasu naświetlania oraz czułość matrycy. Elementem jednak nadrzędnym i najważniejszym dla dobrego zdjęcia jest oczywiście światło. Nasz gość zaprezentował uczniom zdjęcia wykonane w różnych warunkach świetlnych, a także przy zmianie kompozycji, ukazując zdecydowaną różnicę.

„Poszukiwanie światła” wiąże się często z wcześniejszymi przygotowaniami i bardzo wczesną pobudką żeby zdążyć na miejsce jeszcze przed wschodem słońca, a także wytrwałością, oczekując czasem wiele godzin na zmianę warunków i jak najlepsze zdjęcie. Cenną wiedzą okazała się również technika tworzenia zdjęć panoramicznych,  które powstają ze złączenia kilku zdjęć.

Poza fantastycznymi wrażeniami, owocem spotkania było wiele pytań tematycznych do zaproszonego gościa oraz  przynajmniej kilku zarażonych pasją uczniów. Co jednak najbardziej warte podkreślenia po spotkaniu, to fakt, że pasję warto mieć i można ją rozwijać samodzielnie.

Spotkanie przygotowała p. Karina Krawczyk.

Skip to content