AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Święto Niepodległości – uroczystość CKZiU.

17LIS

„ Żeby Polska była Polską…”

14 listopada  w MOK odbył się uroczysty koncert z  okazji sto pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Widowisko słowno- muzyczne, przygotowane przez uczniów CKZiU w Mysłowicach pod kierownictwem nauczycieli: pani Beaty Ziemby, Anety Brągiel –Dudek i Anny Ciach,  stało się dla widzów liryczną podróżą z towarzyszeniem muzyki przez lata historii naszego kraju. Występ został wzbogacony recitalem pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego „Fatima” z Mysłowic -Wesołej   pod kierownictwem pani Zofii Kostorz.

Koncert rozpoczął się znaną starszemu pokoleniu pieśnią autorstwa Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, którą młodzi wykonawcy wprowadzili publiczność w nastrój zadumy i refleksji. Konferansjerzy przybliżyli obecnym ważne momenty z historii naszego  kraju, obrazując je scenkami odgrywanymi przez  uczniów. Wszyscy zgromadzeni: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie CKZiU wspólne odśpiewali „Rotę”.

Grę aktorską  dopełniał  trafnie  dobrany, wyjątkowy materiał ikonograficzny oraz  pieśni patriotyczne o dużym znaczeniu symbolicznym, które oddawały emocje Polaków w poszczególnych okresach historycznych.  Uwagę widowni przykuły obrazy podpisania traktatu rozbiorowego i  walki o niepodległość podejmowane przez pokolenia Polaków.

Radosna atmosfera  z powodu zakończenia Wielkiej Wojny i odzyskanie niepodległości oraz pamięć o pięknych kartach naszej historii zostały  przypomniane  w pieśni patriotycznej „A te skrzydła połamane”, którą perfekcyjnie wykonała Oliwia Kotara z akompaniamentem chóru.

Szczególnie bliski obecnym był obraz familoków i walk, które rozegrały się przed bramą kopalni Mysłowice i kolejne walki powstańcze zakończone przyłączeniem Śląska do macierzy.

Wsłuchani w słowa piosenki „Jest taki kraj” w wykonaniu  Klaudii Matys  widzowie przenieśli się w czasy wolnej i niepodległej Polski.

Wzruszające widowisko pozostanie na długo w  umysłach  i sercach obecnych.

Skip to content