W poniedziałek, 1 kwietnia 2019 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt pod nazwą „Dobre kwalifikacje kluczem do przyszłego sukcesu” sfinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach konkursu „Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego”.
Celem konferencji było zaprezentowanie i upowszechnianie efektów zrealizowanego projektu w społecznościlokalnej. Przedstawiono cele i działania kończącego się we wrześniu projektu, w szczególności relacje z wyjazdów na mobilności zagraniczne, tj. staże zawodowe w Granadzie, w których wzięło udział 59 uczniów. Wiele uwagi poświęcono przygotowaniu projektu, i współpracy z partnerami zagranicznymi. Dobrą praktyką i swoimi doświadczeniami na tym polu podzieliła się Ewa Zając, dyrektor CKZiU. Uroczystość swoją obecnością uświetnił prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, I wiceprezydent Edward Chmiel, st. wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach Agata Boryka, przedstawiciele Rady Miasta Mysłowice, dyrektor PUP, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Mysłowic. Wszyscy goście z dużym uznaniem wypowiadali się o zrealizowanym przez szkołę projekcie.
Staże w Hiszpanii odbyły się w trzech grupach od 27 sierpnia do 23 listopada ubiegłego roku. W dwóch pierwszych turach po 24 osoby zaś w ostatniej 11.
Obecnie trwa ostatni etap projektu, który zakończy się 28 września 2019 roku polegający na sporządzaniu raportów i sprawozdań, upowszechnianiu rezultatów projektu, a także przygotowaniu raportu końcowego i rozliczenie projektu.
Hiszpańskim partnerem przy realizacji staży zawodowych była firma M.E.P. Mobility European Projects Granada.Instytucja posiadająca duże doświadczenie w realizacji wielu tego typu inicjatyw i od lat zajmuje się organizacją praktyk zagranicznych dla uczniów i studentów w Hiszpanii.
Do najważniejszych celów realizowanego projektu można zaliczyć:
Podczas miesięcznych turnusów młodzież zdobywała wiedzę i umiejętności praktyczne w zakładach pracy zgodne z programami nauczania w poszczególnych zawodach. Dzięki odbytym stażom uczniowie uzyskali certyfikaty, podnieśli swoje kompetencje językowe i zawodowe, rozwinęli kompetencje społeczne m.in.: umiejętność rozwiązywania problemów w nietypowych i nowych dla siebie sytuacjach, zdolności organizacyjne i współpracy w grupie. Czterotygodniowy pobyt za granicą umożliwił również stażystom lepsze poznanie siebie, wzmocnienie samodzielności oraz pogłębienie świadomości swoich mocnych stron. Był okazją do ćwiczenia w praktyce otwartości, akceptacji i tolerancji wobec osób i zjawisk w nowym środowisku i odmiennej kulturze. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i nabytym umiejętnościom uczniowie CKZiU będą mogli skutecznie konkurować na europejskim rynku pracy.