AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości

09LIS

„Stała się Niepodległa” – pod tym hasłem społeczność uczniowska i pracownicy CKZiU włączyli się w ogólnopolskie obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już 9 listopada na szkolnej auli odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Punktualnie o 11:11 rozległy się dźwięki hymnu.  Cała społeczność szkolna wraz z wychowankami Przedszkola nr 18 z powagą odśpiewała wszystkie  zwrotki pieśni i w ten oto sposób przyłączyliśmy się do akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie zorganizowanego przez nasze Centrum konkursu plastyczno-fotograficznego. Przedsięwzięcie nosiło nazwę „Wolność i Niepodległość – miejsca upamiętniające walkę o wolna Polskę” i adresowane było do dzieci i młodzieży uczęszczających do mysłowickich placówek oświatowych.

Wśród nadesłanych prac, jury wyłoniło 5 zwycięzców. Laureatami konkursu, nagrodzonymi przez Dyrektora Centrum panią Ewę Zając upominkami i pamiątkowymi dyplomami, byli : I miejsce  zdobył Szymon Błaszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi  im. H. Sienkiewicza,  II miejsce należało do  Małgorzaty Gacek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Heleny i Ignacego Fików, natomiast III miejsce zajęła Wiktoria Glos, uczennica Szkoły Podstawowej nr 16 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Chromika. Organizatorzy postanowili przyznać także dwa wyróżnienia dla Amelii Skały z Przedszkola nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi i Alicji Palki z CKZiU .

Następnie młodzież naszej szkoły przedstawiła program artystyczny, w którym obok rysu historycznego aktorzy, deklamowali znane wiersze oraz odegrali scenki dramatyczne ukazujące przełomowe wydarzenia z historii walk o naszą ojczyznę. Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń i pozostanie w pamięci zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Kolejnym krokiem obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było zasadzenie okolicznościowego dębu przez panią dyrektor Ewę Zając, przewodniczącego rady Rodziców Zbigniewa Jeża oraz przedstawicieli społeczności szkolnej CKZiU. To pamiątkowe drzewo będzie nam przypominało o ważnym historycznym wydarzeniu.

Uroczyste obchody 11 listopada w mieście Mysłowice rozpoczęły się mszą za Ojczyznę, która została odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Delegacja CKZiU z panią dyrektor Ewą Zając, przewodniczącym Rady Rodziców Zbigniewem Jeżem, przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego uczestniczyła w tych uroczystościach. Po mszy świętej wszyscy udali się na Rynek gdzie złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą powstańcom śląskim.

Władze miasta, radni, przedstawiciele CKZiU., reprezentanci służb mundurowych   i mieszkańcy przeszli następnie pod pomnik kardynała  Hlonda na plac Wolności, gdzie wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Skip to content