AKTUALNOŚCI Z życia szkoły

Warsztaty z projektowania graficznego

26KWI

W trosce o dobrą współpracę, 26 kwietnia br., Wyższa Szkoła Techniczna  zaprosiła uczniów klasy I i II Technikum reklamy CKZiU do swojej siedziby w Katowicach na Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk stosowanych na warsztaty z architektury wnętrz, grafiki i wzornictwa.

Zajęcia podzielone zostały na dwie części. W czasie pierwszej, uczniowie zapoznani zostali z programem komputerowym do projektowania graficznego SketchUp. Młodzież mogła dowolnie zaprojektować swój świat w przestrzeni 3D, wstawiać obrazki i tekst. Najwięcej osób zbudowało dom, budując mury, wstawiając wyposażenie mieszkalne oraz inne ciekawe elementy, jak np. basen w ogrodzie, samochód czy też palmę.

W czasie drugich warsztatów uczniowie w praktyczny sposób poznali jedną z technik druku, metodę sitodruku. Każda osoba stworzyła szablon, jakim były jej inicjały, po czym umieściła go na metalowej siatce. Wykonanie odbitki polegało na przetłoczeniu farby przez matrycę.

Siatka sitodrukowa to prostokątna rama, zwykle aluminiowa, z napiętą na niej siatką z szablonem.

Podczas drukowania w maszynie płaskiej  farba jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej tzw.raklem jest przeciskana przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe, co też uczniowie mogli zrobić osobiście. Aby siatki użyć ponownie to kolejnych druków, szablon usuwa się za pomocą specjalnego odwarstwiacza.

Technika sitodruku wywodzi się od metod druku szablonowego, stosowanego na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat, zwłaszcza w Japonii. Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków, którzy w XVII w. wykorzystali tę metodę m.in. do ozdabiania kimon.  Wycięty z papieru motyw wzoru nanoszony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych. Na wyspach Fidżi szablony do drukowania tkanin wykonywano z dziurkowanych liści bananów.  Sitodruk jest niezwykle uniwersalną techniką znakowania. Można stosować ją na wielu rodzajach materiałów, takich jak: tkaniny, bawełna, dzianiny, a także drewno czy tworzywa sztuczne. Dlatego też może być wykorzystywany do znakowania zarówno toreb, odzieży, parasoli, czapek, jak i gadżetów plastikowych, drewnianych oraz skórzanych. Zastosowanie bardzo wytrzymałych farb drukarskich gwarantuje, że nadruki są odporne między innymi na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy pranie. Dzięki dużej ilości farb możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych barw. Jest to jedna z najtańszych technik znakowania na rynku. Jest atrakcyjna cenowo zarówno przy pojedynczych egzemplarzach, jak i w przypadku całych serii. Coraz częściej jednak metoda sitodruku zastępowana jest metodami komputerowymi.

Wizyta w WST bardzo się uczniom podobała. Z wycieczki wrócili pełni wrażeń. Organizatorem wycieczki była p. Karina Krawczyk.

Skip to content