Wolontariat

Podziel się książką – Bookcrosing 

Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie przyniesionej książki i wymianie na inną pozostawioną przez inną osobę.

Bookcrossing promuje czytelnictwo, pomaga uczniom dzielić się doświadczeniem i wiedzą z innymi, pobudza do dyskusji oraz promuje innowacyjne metody aktywizujące uczniów w społeczności szkolnej. 

Od 21 stycznia w bibliotece została wydzielona specjalna półka – na której każdy może zostawić książkę i wziąć książkę!

Ceny książek ciągle wzrastają, przez co nie zawsze możemy sobie pozwolić na zakup nowych tomów. Specjalna półka w bibliotece powstała po to aby można było wziąć na własność lub wypożyczyć książki zupełnie za darmo.

BOOKCROSSING W CKZiU- UWOLNIJ KSIĄŻKĘ!

REGULAMIN

  1. PRZYNIEŚ – zacznij od przekazania książki, a następnie wypożycz coś dla siebie.
  2. CZYTAJ – wypożyczoną książkę przeczytaj, by móc podzielić się swoją opinią z kolegami i koleżankami.
  3. WYMIEŃ – za każdym razem jak wypożyczasz książkę, zamień ją na swoją i połóż na półce.
  4. PAMIĘTAJ O INNYCH – oceń swoje możliwości i wypożycz jednorazowo nie więcej niż dwie książki. Inni też chcieliby nadal korzystać z bookcrossingu.
  5. POLECAJ – jeżeli zostawisz swoją książkę spróbuj ją zareklamować tak, by inni uczniowie chętnie chcieli ją przeczytać.
  6. SZANUJ – dbaj o książki, by czytający po Tobie mogli czerpać radość nie tylko z treści, ale także i z wyglądu książki.
  7. DYSKUTUJ – rozmawiaj z kolegami i koleżankami na temat przeczytanej książki, zachęcaj do czytania i promuj czytelnictwo, byś mógł z dumą powiedzieć, że UWALNIASZ KSIĄŻKI

Zbiórka środków czystości, pościeli dla podopiecznych noclegowni w Mysłowicach.

Od 28 stycznia Szkolny Klub Wolontariatu ogłasza zbiórkę środków czystości, pościeli, ręczników dla mieszkańców mysłowickiej noclegowni.

Osoby chcące pomóc proszone są o przynoszenie środków piorących, szamponów, mydeł, past do zębów, maszynek do golenia, ręczników.

Rzeczy można przynosić do biblioteki szkolnej lub do Sali 22.

Za każdą okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!!!Wolontariat w CKZiU w Mysłowicach.

           Od kilku już lat w poszczególnych placówkach CKZiU w Mysłowicach działa grupa wolontariuszy, których głównym celem jest niesienie pomocy innym, uwrażliwienie na cierpienie i samotność drugiego człowieka. Praca  wolontariuszy to praca na rzecz słabszych, potrzebujących, często bezbronnych.  Poprzez działalność w szkolnym kole wolontariatu inspirujemy  do aktywnego spędzania wolnego czasu, kształtujemy umiejętność pracy w zespole oraz działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

Wolontariusze naszego koła podejmują różnego rodzaju działania. Każdego roku uczestniczymy w akcji „Nakręć się”. Cała społeczność szkolna zaangażowana jest w zbieranie plastikowych nakrętek. Pieniądze uzyskane  z ich sprzedaży kierujemy do dotkniętych ciężką  chorobą dzieci.

Okres poprzedzający święta to czas wzmożonej pracy wolontariatu. W szkole przeprowadzane są następujące inicjatywy: zbiórka słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka im. Św. Ojca Pio w Mysłowicach, „Góra Grosza”, „ Moto Mikołaje”. Akcje cieszą się dużym zaangażowaniem młodzieży i przynoszą wiele satysfakcji. Nie małym zainteresowaniem cieszy się również „Szlachetna Paczka” która od kilkunastu lat mobilizuje ludzi dobrej woli do pomagania rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. W tym roku szkolnym nasza szkoła już po raz czwarty podjęła to wyzwanie.

To w naszej placówce- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – już po raz 16 został powołany mysłowicki sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był to jeden z 153 sztabów na Śląsku i jeden z 1589 w Polsce. Jak co roku, zainteresowanie młodzieży i dorosłych wzięciem udziału w zbiórce było olbrzymie.

Wraz  z wolontariuszami zachęcamy młodych ludzi do akcji „ Sprzątanie Świata” oraz do porządkowania grobów na mysłowickich cmentarzach przed dniem Wszystkich Świętych. Corocznie organizowana jest również zbiorka zniczy , które uczniowie naszej szkoły zapalają na grobach zaniedbanych i opuszczonych.

Przez cały rok szkolny  w naszej placówce pomagamy uczniom słabym, mającym problemy  z nauką. W ramach tzw. „koleżeńskich korepetycji” organizujemy pomoc dla naszych kolegów i koleżanek. Oprócz nauki jest czas na wspólne rozmowy i zawiązywanie przyjaźni.

Nie zapominamy także o zwierzętach. Nasze koło nawiązało współpracę ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Mysłowicach. W ramach współpracy organizujemy zbiórki darów (koce ,karmy itd.), a nasi wolontariusze poświęcają swój wolny czas i systematycznie odwiedzają mysłowickie schronisko.

 Jak widać działania podejmowane przez wolontariuszy CKZiU są bardzo różnorodne. Wszystkie jednak bez wątpienia wypływają z potrzeby serca i chęci podzielenia się sobą z innymi. Nasi wolontariusze to osoby odpowiedzialne , a ich głowy i serca są pełne pomysłów  oraz wiary w to, że warto czynić dobro.

 ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PRACACH SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU. PRZYJDŹ, ZOBACZ A NA PEWNO NIE POŻAŁUJESZ.