DLA UCZNIA

Aktualności

Akcja #NieZostawiamCzytelnika  zatacza coraz szersze kręgi. Dzięki niej nie wychodząc z domu można uczestniczyć w spotkaniach ze swoimi ulubionymi autorkami i autorami.
Pełna rozpiska spotkań na najbliższe dni poniżej na zdjęciu i w opisie na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 🙂


Biblioteka szkolna zaprasza na wirtualny spacer!

Zgodnie z zaleceniami zostajemy w domu. Mimo to zachęcamy Was do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zapraszamy na spacer. Wirtualny spacer!

Poniżej linki do obejrzenia:

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea?fbclid=IwAR0Zu19SrZc4FBvSHqaNel2-ENBRlZuic4Z_Wa2QltsBHesS9stSdWSEa8Y

https://www.budowle.pl/tekst/60-budowli-ktore-mozesz-odwiedzic-wirtualnie-bez-wychodzenia-z-domu/546?fbclid=IwAR1nJCES17OyGg5CIB1b5dOqogHm-TTpQMPBdIDnL7F8cOwjc_Jq04HWnys


Jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu?

Drodzy Czytelnicy, w związku z zaistniałą sytuacją, dbając o dobro nas wszystkich, podpowiadamy, jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu. Zachęcamy do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek, wspólne uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności za pomocą wartościowych źródeł wiedzy.
Bibliotekarze.
Poniżej linki:

https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/


„Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”

Miłym wydarzeniem w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w Placówce Nr 1  był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet, święto wszystkich Pań.

Samorząd szkolny wraz z biblioteką przygotował szereg atrakcji dla damskiego grona naszej placówki.

Uroczyście ubrani członkowie samorządu wręczyli każdej nauczycielce kwiat z najlepszymi życzeniami ,a każda dziewczyna otrzymała słodki poczęstunek w postaci różnorodnych cukierków. Oprócz tego przygotowana była loteria – w której można było wygrać podwójną wejściówkę do kina oraz książki jak na ten dzień przystało o tematyce kobiecej.

Na przerwach można było posłuchać piosenek dedykowanych specjalnie dla naszych pań.

W bibliotece szkolnej dodatkowo była przygotowana wystawa książek – gdzie głównymi bohaterkami były kobiety.

Poniżej publikujemy wyniki loterii, której zwyciężczynie zostały wylosowane przez
Panią Dyrektor mgr inż. Ewę Zając :

 • Wiktoria Warlosz I TŻHO – bilety do kina
 • Łucja Pietrzyk I TŻHO 5 – nagroda książkowa
 • Sylwia Piechówka – 2 TI – nagroda książkowa
 • Adriana Mielec –I TŻHO – nagroda książkowa

Dziewczęta zapraszamy po odbiór nagród do biblioteki szkolnej.


„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Pod tym hasłem w naszej szkole 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia próbowali swoich sił w II etapie dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii, na lekcjach języka polskiego i w bibliotece szkolnej uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy i krzyżówki sprawdzające jak młodzież radzi sobie z zawiłościami naszego języka ojczystego. Zwieńczeniem dnia był wykład na temat gwary śląskiej, wygłoszony przez historyka i regionalistę mgr Tomasza Wronę, w którym wzięły udział klasy: ITŻHO i IIITI, również w placówce nr 2 uczniowie wysłuchali wykładu mgr T. Wrony na ten sam temat.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypomniały nam jak piękny i ciekawy jest język polski, mimo zawiłości powinniśmy dbać o jego poprawność i kulturę wypowiedzi.


Walentynki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Zwyczaje walentynkowe już na stałe zakorzeniły się w naszej szkole.

Samorząd Uczniowski  w Placówce nr 1 już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotował różne ozdoby, którymi udekorowano szkołę. Wystrój wprawił nas w miłosny, przyjazny i romantyczny nastrój, który wszystkim się udzielił. Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd zorganizował „pocztę walentynkową.” Zostało ustawione walentynkowe pudełko, do którego uczniowie mogli wrzucać swoje kartki z wyrazami sympatii dla koleżanek i kolegów.

14 lutego 2014 r. Samorząd  razem z biblioteką szkolną  zorganizował w naszej szkole walentynki pod hasłem „Kochajmy siebie, ale także zwierzęta”.

Wszystkie klasy mogły wziąć udział w konkursach czytelniczych za które czekały nagrody książkowe. Na przerwach uczniowie i nauczyciele w bibliotece byli częstowani słodkimi serduszkami oraz cukierkami ,przez radiowęzeł” puszczano piosenki o tematyce miłosnej. Amorek wraz ze swoimi pomocnicami doręczył wszystkie wysłane Walentynki do adresatów.

Dodatkowo w tym dniu został przeprowadzony kiermasz na słono – z którego dochód został przeznaczony na mysłowickie schronisko dla bezdomnych zwierząt.  Na stołach gościły paszteciki ciasto francuskie, pizzerinki i wiele innych pyszności.

Cała społeczność szkoły bardzo chętnie zaangażowała się w całą akcję i wsparła szlachetny cel.


Akcja biblioteki szkolnej – Przygarnij książkę na świąteczny czas!

Przygarnijcie książkę na święta. Niech nie czuje się samotna!
Drodzy czytelnicy! Święta i ferie świąteczne  to wyjątkowy czas!
Spędzajcie go w rodzinnej, radosnej atmosferze!
Nie zapomnijcie też o książkach, które możecie na ten czas wypożyczyć do domu.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do skorzystania z księgozbioru!


Akcja Czytaj.pl – upoluj swoją książkę!

Akcja jest w 100% darmowa i trwa przez cały listopad, a użytkownicy otrzymają dodatkowe 7 dni na dokończenie rozpoczętych superksiążek.

Zdecydowana większość książek w akcji brylowała na listach bestsellerów. „Ucho igielne” – powieść jednego z największych polskich pisarzy współczesnych, dwukrotnego laureata nagrody „Nike” – Wiesława Myśliwskiego!

Akcja trwa do 30 listopada 2019 roku.


W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. 1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE …

 W ramach MMBS odbyło się szereg działań mających na celu:

 • promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
 • zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
 • propagowanie zainteresowania książką,
 • rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
 • podnoszenie poziomu czytelnictwa,
 • integrację środowiska szkolnego,promowanie pracy grupowej.
 • przeprowadzono konkurs biblioteczny : „Od tabliczki glinianej do książki drukowanej”
 • akcja książkowa lista przebojów – podobała Ci się ksiażka przekaż innym.

I miejsce  w konkursie  bibliotecznym zajęła Alicja Palka z klasy IV TIE.


[…] Cóż za rzecz przedziwna Czytanie! – jako gałąź oliwna Lub migdałowy kwiat. […] Książki te kto są? Różni znajomi – poczciwi. Cyprian Kamil Norwid

 BOOKCROSSING –  Co to jest?

Bookcrossing (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem) – idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach jak tramwaj, ulica, uczelnia itd. Wtedy książki opatrzone są stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo, oraz krótką informacją o bookcrossingu.  Informujemy, że w naszej bibliotece funkcjonuje półka bookrossingowa. Znajduje się ona w czytelni.

Stąd możesz zabrać książkę, ale tu możesz także zostawić swoją, którą chcesz „uwolnić”.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a szerzeniem idei bookcrossingu, zgłoś się do biblioteki szkolnej.