DLA UCZNIA

Aktualności

Dzień chłopaka w CKZiU

30 września w ramach corocznej tradycji obchodzenia Dnia Chłopaka na terenie Placówki 1 został wyemitowany przez radiowęzeł koncert życzeń skierowany do męskiej części naszej szkolnej społeczności. Adresatami życzeń byli również nasi „starsi chłopcy” – czyli męskie grono pedagogiczne CKZiU.

  W bibliotece szkolnej był przygotowany słodki poczęstunek oraz loteria fantowa, w której główną nagrodę wylosował Piotr Dudek z klasy II TŻHO5.

Natomiast w Placówce Nr 2 chłopcy robili sobie zdjęcie na ściance CKZiU i otrzymali słodki poczęstunek oraz drobny okolicznościowy prezent. 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Międzynarodowy Dzień Kawy

29 września cała społeczność szkolna świętowała podwójnie.

Obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Międzynarodowy Dzień Kawy.

W bibliotece szkolnej przy specjalnie przygotowanych stolikach uczniowie CKZiU czytali głośno wybrane przez siebie teksty racząc się wieloma gatunkami kaw.

Także na lekcjach języka polskiego wraz z nauczycielami uczniowie naszej placówki na głos odczytywali wybrane przez siebie teksty literackie.


W  tym roku szkolnym przeprowadzony został kiermasz podręczników używanych             w dniach  14 – 18  września w bibliotece szkolnej.

Uczniowie zainteresowani sprzedażą podręczników przygotowali listę książek, na której znajdowały się: imię i nazwisko oraz klasa sprzedającego, autor, tytuł i wycena książki. Przeznaczone do sprzedaży podręczniki wyeksponowane były w czytelni na  specjalnie w tym celu przygotowanych stołach. Wszystkie książki oddane do sprzedaży były foliowane i przeszły okres kwarantanny.

Prowadzeniem kiermaszu w Placówce Nr 1  zajmowała się mgr Monika Oblong – Zwiór, a w Placówce nr 2 mgr Monika Adamiuk.

Organizowany kiermasz cieszył się dużym zainteresowanie wśród młodzieży szkolnej oraz rodziców uczniów. Całkowity dochód ze sprzedaży podręczników przekazany był sprzedającemu książki. Mamy ogromną satysfakcję ze współpracy z tak dużą grupą uczniów i rodziców naszej Placówki.

Wszystkich zapraszamy bardzo serdecznie do wzięcia udziału w kiermaszu w następnym roku szkolnym.


Międzynarodowy Dzień Kropki

Kropka… Niby nic takiego.
A jednak może stanowić punkt wyjścia do czegoś naprawdę niezwykłego.
15 września 2020 r. przypada Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, pomysłowości, łamania schematów i nieszablonowego myślenia – obchodzimy go oczywiście również w CKZIU!  Z okazji tego dnia biblioteka szkolna przygotowała gazetkę okolicznościową i masę kart pracy, ćwiczeń i zadań, które były też realizowane na niektórych lekcjach przez nauczycieli polonistów.

A skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?

W 2003 roku kanadyjski pisarz Peter Reynolds wydał jedną ze swoich najsłynniejszych książek – niepozorną, cieniutką „Kropkę”, którą zadedykował swojemu nauczycielowi matematyki uczącemu go w siódmej klasie. To właśnie pan Matson zamiast ukarać niesfornego Petera za brak uwagi i bazgranie po zeszytach zaproponował mu przełożenie „nudnego” podręcznika do matematyki na… komiks. Dziś „Kropka” jest symbolem potęgi wyobraźni, którą zapoczątkować może jeden niepozorny punkcik.

Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to dzień, w którym uświadamiamy sobie, że każdy z nas ma jakiś talent. Dzień, który uczy nas, że jesteśmy ważni, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko.

Nauczyciele naszego Centrum także inspirują uczniów do pomysłowych i twórczych działań! A Międzynarodowy Dzień Kropki jest wspólnym świętem całej społeczności CKZiU.


Narodowe czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej .

17 września młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z opiekunem Moniką Oblong – Zwiór wzięła udział w Narodowym czytaniu organizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Filii Nr 11 w Mysłowicach. „Balladynę” odczytali także Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Mysłowice Anna Monika Górny oraz Michał Skiba  dyrektor Mysłowickiego Centrum Kultury.

Uczniowie mogli także podziwiać wystawę dotycząca życia i twórczości Juliusza Słowackiego przygotowaną przez pracowników biblioteki, a także przepiękną scenografię i dekoracje. W przerwie zaproszeni goście mogli spróbować świeżych malin, ciasta malinowego oraz raczyć się herbatą malinową.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość spędzenia czasu  w fantastycznym towarzystwie pracowników biblioteki oraz grona wiernych fanów czytelnictwa.


Narodowe Czytanie 2020r

Narodowe Czytanie, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w ogólnopolski kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, z roku na rok gromadzi coraz szersze rzesze uczestników. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji zaproponowano do przeczytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.


Jak co roku nasza szkoła dołączyła do tej społecznej akcji krzewienia żywego słowa. W poniedziałek 7 września 2020r  uczniowie CKZiU przez radiowęzeł zaprezentowali audycję radiową, w czasie której odczytane zostały fragmenty „Balladyny”, natomiast w  placówce nr 2 uczniowie na auli szkolnej czytali fragmenty lektury. W bibliotece zostały przygotowane gazetki promujące Narodowe czytanie,  twórczość Juliusza Słowackiego oraz  ciekawostki dotyczące „Balladyny”. Specjalnie na tę okazję zaprezentowano także wystawkę książek różnych wydań „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Na korytarzach można było zobaczyć plakaty ze sztuk teatralnych „Balladyny”. 


Kiermasz podręczników używanych zostanie przeprowadzony przez nauczycieli bibliotekarzy
w dniach 14 – 18.09.2020 r.
Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych uczniów!

Szczegółowe informacje zostaną przesłane przez dziennik Librus.Bardzo smutna wiadomość :
Dzisiaj tj. 19 czerwca zmarł Carlos Ruiz Zafón.
Rok 2020 zostanie zapamiętany jako jeden z najtrudniejszych i najbardziej burzliwych w całym XXI wieku. Kolejny powód do smutku napłynął właśnie dla wszystkich fanów hiszpańskiej literatury zza oceany. W wieku zaledwie 55 lat zmarł ceniony autor, Carlos Ruiz Zafon.

17 czerwca to

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Celem obchodów Dnia jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania przed pustynnieniem i suszą. Zgromadzenie wezwało państwa, by wykorzystały ten czas do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach poważnie dotkniętych suszą i/lub pustynnieniem, zwłaszcza w Afryce.

Dziś  (16.6.2020 jest Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek ma zachęcać ludzi do czytania oraz pozostawiania różnych tytułów w miejscach publicznych. Po co? O tym w tekście ;
Bloomsday to hołd dla irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i jego kultowej powieści Ulisses. Data nie jest przypadkowa – to właśnie 16 czerwca 1904 roku Leopold Bloom „wędruje” ulicami Dublina. Tam też dziś najhuczniej obchodzi się to święto.
     

15 czerwca  obchodzimy takie święta nietypowe  jak :

Dzień Wiatru

Wiatr ma dwa oblicza – z jednej strony to niszczycielski żywioł, ale z drugiej przynosi ludziom wiele korzyści. W Światowy Dzień Wiatru uświadamia się społeczeństwo przede wszystkim na temat energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Psy to wspaniałe zwierzęta, które nie tylko zajmują nasze miejsce na kanapie, ale i wymiernie pomagają chorym i niepełnosprawnym. Dogoterapia, bo dziś ta forma leczenia i rehabilitacji ma swoje święto stosowana jest w Polsce z powodzeniem od wielu lat.

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Osoby starsze często padają ofiarą innych, są wykorzystywane, poniżane. A przecież kiedyś to oni opiekowali się młodszymi, należy więc okazać im wdzięczność a nie złość. Nie tylko w Światowy Dzień Praw Osób Starszych.


Źródło :  https://www.kalbi.pl/kalendarz-swiat-nietypowych


Międzynarodowy Dzień Elektryka przypada na 10 czerwca
Choć mówi się że „elektryka prąd nie tyka”, to jednak ostrożności nigdy dosyć. Wszystkim przedstawicielom tego zawodu życzymy żeby podczas wykonywania swoich obowiązków zawsze byli bezpieczni. No i dziękujemy za robotę – bez nich żylibyśmy w ciemności.
 

Dziś 9 czerwca i obchodzimy :

Dzień Przyjaciela! Dzień Przyjaciela to jedno z nietypowych świąt, które na pewno warto celebrować. W końcu jak często dajemy znać naszym przyjaciołom ile dla nas znaczą?

To święto zawsze wypada 9 czerwca, warto więc zapisać tę datę w kalendarzu.

Dzień Przyjaciela to idealny moment na to, by spędzić czas z najbliższymi, a nawet pokusić się o drobny upominek. W 2020 roku Dzień Przyjaciela wypada we wtorek, ale i tak nie można wymawiać się brakiem czasu! Wybierz się z przyjacielem na spacer, do kina albo po prostu na kawę czy lody.

O przyjaźń warto dbać nie tylko od święta, ale Dzień Przyjaciela to zawsze dobry pretekst!

Dziś także obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Archiwów

Przejazd prezydenta Johna Kennedy’ego w Dallas na chwilę przed zamachem, popisy młodego Pele na Mundialu 58 w Szwecji, pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski czy też pierwszy lot samolotem braci Wright. To historyczne wydarzenia, które na szczęście ktoś udokumentował. A dzięki Międzynarodowej Radzie Archiwów możemy je zobaczyć.

Dziś 8 czerwca i obchodzimy :
Dzień Informatyka Informatyka to jedna z najbardziej przyszłościowych dziedzin, dlatego osoby, które znają komputery jak własną kieszeń mogą spać spokojnie – pracy dla nich nie zabraknie. Dziś jednak sen jest nie wskazany, bowiem informatycy mają swoje święto! Światowy

Dzień Oceanów Ocean to bogaty i piękny świat, dlatego trzeba go chronić. Na pomysł święta wpadli Kanadyjczycy na początku lat 90. Oficjalnie przez ONZ uznane zostało w 2009 roku.

Dziś jest Światowy Dzień Środowiska
Światowy Dzień Środowiska uchwalono na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Jego celem jest utrwalenie świadomości na temat znaczenia głównych haseł tego wydarzenia, głoszących zgodność rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. Każdy może się dołączyć do świętowania, wystarczy rozejrzeć się na własnym podwórku.

Dziś jest Światowy Dzień Roweru – 3  czerwca
Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ.
Warto świętować Dzień Roweru bo:
– rower jest prostym, niedrogim, niezawodnym, czystym i ekologicznym środkiem transportu
– rower może służyć jako narzędzie rozwoju i nie tylko transportu, ale także dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i sportu
– synergia między rowerem i użytkownikiem sprzyja twórczości i zaangażowaniu społecznemu, a użytkownikowi daje natychmiastową świadomość lokalnego środowiska
– rower jest symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywny sygnał do wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz ma pozytywny wpływ na klimatUstanowienie Światowego Dnia Roweru przez ONZ ma zachęcać państwa członkowskie do:
– zwrócenia szczególnej uwagi na rower w przekrojowych strategiach rozwoju oraz do włączenia roweru do międzynarodowych, regionalnych, krajowych i regionalnych polityk i programów rozwoju
– do poprawy bezpieczeństwa drogowego i włączenia go do zrównoważonej mobilności oraz planowania i projektowania infrastruktury transportowej, w szczególności poprzez politykę i środki służące aktywnej ochronie i promowaniu bezpieczeństwa pieszych i ruchu rowerowego, z myślą o szerszych skutkach zdrowotnych
– podkreślania i zwiększania wykorzystania roweru jako środka promowania zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia edukacji, w tym wychowania fizycznego, dla dzieci i młodzieży, promowania zdrowia, zapobiegania chorobom, promowania tolerancji, wzajemnego zrozumienia i szacunku oraz ułatwiania włączenia społecznego i kultura pokoju
– przyjęcia najlepszych praktyk i środków promowania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa iw związku z tym z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy w zakresie organizowania wycieczek rowerowych na szczeblu krajowym i lokalnym w celu wzmocnienia zdrowia fizycznego i psychicznego oraz poprawy samopoczucia i rozwoju kultury kolarstwa w społeczeństwieCiekawostka: do ustanowienia tego święta przyczynił się Polak były kolarz polskiej kadry olimpijskiej, profesor socjologii w Montgomery College w Rockville Leszek Jan Sibilski. Był on głównym promotorem święta na forum OZN.
Także dzisiaj  wypada  Dzień Savoir-Vivre:

Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 r., aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Data 3. czerwca jest również nieprzypadkowa z dwóch innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Jako, że dzieci i młodzież są głównymi adresatami oferty szkoleniowej Akademii Montemarco, trzeci dzień po Święcie “Dzień Dziecka” ma symbolizować trzeci okres w rozwoju człowieka (dojrzałość) i jego dobre skutki zgodnie z zasadą “czym skorupka za młodu nasiąknie”.

2 czerwca obchodzimy

Dzień bez Krawata

Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… chorwaccy najemnicy, którzy w czasie wojny trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę, przywdziewając jedwabne chusty. Elegancki gadżet przypadł do gustu francuskiemu królowi, a następnie zaczął pojawiać się na dworach w całej Europie. Co ciekawe, nawet po kilkuset latach krawaty mogą być stosowane jako symbol przynależności do danej grupy – wystarczy przypomnieć sobie posłów Samoobrony. Sztuką jednak jest nie tylko dobór właściwego kroju i koloru, ale również wiązanie. W 1999 roku ukazała się nawet książka „85 sposobów wiązania krawata”, której autorzy szczegółowo prezentują rozmaite techniki okiełznania tego elementu garderoby. Jako że dzisiaj krawat to nieodłączny atrybut eleganckiego mężczyzny (a często również kobiety), dzień bez niego ma zapewnić dozę swobody i luzu. Coraz częściej w biurach w Polsce szefowie zachęcają pracowników do pojawienia się tego dnia w pracy z rozpiętym guzikiem pod szyją

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom.


W roku 2020 Dzień Działacza Kultury przypada na 29 maja (piątek)
Dziś jest Dzień Działacza Kultury
Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną – twórców, artystów, animatorów.

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera

Smaczny fast-food z kotletem w roli głównej ma dziś swoje święto – czyli wiadomo już, co zjemy na obiad albo kolację.

Hamburger to typowe danie typu fast food, kanapka z kotletem z mięsa wołowego. Danie to ma sporą rzeszę fanów na całym świecie.

Jak informuje Wikipedia porcja mięsa mielonego uformowana jest tu w płaski, okrągły placek, następnie usmażona lub upieczona bez panierki na ruszcie (grillu). Gotowy kotlet bywa  zwykle umieszczany między dwoma kawałkami lekko przypieczonej, poprzecznie przeciętej bułki (co pozwala go jeść trzymając w dłoni, bez pomocy sztućców), oraz ugarnirowany dodatkami takimi jak sałata, pomidor, ketchup, majonez, ogórek konserwowy. W języku polskim słowo „hamburger” oznaczać może także sam, niepanierowany kotlet z mięsa mielonego[a].

Nazwą hamburger lub nazwami pochodnymi nazywa się nieraz inne rodzaje kotleta w ten sposób podane. Hamburger z dodatkiem

plastrów żółtego sera nazywany jest cheeseburger. Podobnie przyrządzony jak hamburger i podany w bułce kotlet z kurczaka bywa nazywany chickenburger zaś z ryby – fishburger.

fot. shutterstock


Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020!

A kogo Wy typujecie?

Dzień Matki – w Polsce obchodzony (od ponad stu lat) 26 maja.
W innych krajach daty są różne, w większości z nich, m.in. w Niemczech, USA, Słowacji czy na Ukrainie jest to druga niedziela maja. W niektórych (np. w Rosji) połączono święto Mam z Dniem Kobiet. W części krajów arabskich Mamy mają swoje święto 21 marca.
Niezależnie od różnych terminów w tym wyjątkowym dniu życzymy naszym kochanym Mamom wszystkiego najlepszego!!!

Informacje zaczerpnięto z:

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,168571,25935055,dzien-matki-2020-kiedy-w-polsce-obchodzony-jest-dzien-matki.html?fbclid=IwAR2aoG9zpocA27f-a5hUBbsWTGiskutjP5uykkfLxZoWCXOIFIlLXeAmMi8

foto na plakacie: Pixabay – darmowe obrazy.

Prezentujemy Wam motyw matki w literaturze :

https://www.polishnews.com/motyw-matki-w-literaturze?fbclid=IwAR1tJfD1Mc8wYVuSEBORoYORXoSa1ujZ4wybxBz0EvEWQcH63YUgATG1OVE

https://www.polskina5.pl/motyw_matki_w_literaturze?fbclid=IwAR35Ig9t0Me4pr3bmHqbRhog5jZzCx4ApfCd9MNHiA6aSdbYYeoIIvVAOOs

http://aleklasa.pl/liceum/praca-domowa-w-liceum/wypracowania-z-literatury-xx-wieku-c234-praca-domowa-w-liceum/matka-w-literaturze?fbclid=IwAR3QVRuFA13uIW6iWntkErk1R4HEFw8JHrS_v2S4HfkFDfzR9TEOUDfkTSg

https://www.epoki-literackie.pl/motywy-literackie/motyw-matki/?fbclid=IwAR35ztbXXCKy23XEazTB_ksJ_LVFL5L-eGUNYG0s_BmTK26JGxlZkqSHrIs

Dzień matki


Bezpieczny w Internecie i tutaj plakat w załączniku

W roku 2020 Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego przypada na 21 maja
Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.Wszyscy jesteśmy zarówno współtwórcami, jak i odbiorcami kultury. Obchodzony 21 maja Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego zachęca do refleksji nad tym, jak dopasować działania promocyjne artystów i animatorów do oczekiwań i potrzeb odbiorców tak, by efektywniej stymulować rozwój łączącej ich kultury.
21 maja także obchodzimy Dzień Kosmosu.
Święto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale i zainspirowanie naukowców do dalszych działań.

Dziś 20 maja – w kalendarzu świąt nietypowych to zarówno

Światowy Dzień Metrologii

Dzień Metrologii to wydarzenie, które upamiętnia podpisanie w 1875 roku Konwencji Metrycznej. Jest to instytucja zajmująca się ustalaniem wzorców i metod pomiarowych.

https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-metrologii

 jak i Europejski Dzień Morza

Podczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Europejski Dzień Morza uchwalono w 2008 roku. https://www.kalbi.pl/europejski-dzien-morza

żródło grafiki:

https://www.google.pl/search?q=%C5%9Bwiatowy+dzie%C5%84+morza&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj3od_am8LpAhVMEncKHfTuAoUQ_AUoAXoECA0QAw&biw=1920&bih=882

 


19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

18 maja 1920 roku, czyli sto lat temu urodził się Karol Wojtyła. Jako papież nauczał o pokoju, wzajemnym szacunku i przykazaniu miłości.  Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim, co do długości w dziejach Kościoła.

Zapraszamy do wejścia w Dom Rodzinny Karola Wojtyły. To miejsce gdzie wszystko się zaczęło. To miejsce gdzie narodził się Jan Paweł II:

https://mpembed.com/show/?m=V1PiCcDqSQW&mpu=534&play=1&fbclid=IwAR14rmhg02qvDqohZ94xMfGtDdHw2K4aN7OFI6nBqsN_2QnHMZxqTJ9zul8


Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Co roku rada przygotowuje szereg propozycji związanych z międzynarodowym świętem oraz proponuje temat przewodni. W tej edycji ICOM zachęca muzea do zintensyfikowania aktywności proponowanych w sieci, a także skoncentrowania się na kwestiach związanych z równością – zwłaszcza w zakresie różnorodności i integracji społecznej – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ICOM.

Źródło grafiki:

https://zszywka.pl/p/18-maja—miedzynarodowy-dzien-muze-23659126.html


BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości  nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.

BEZPIECZNY INTERNET

Bezpieczny internet


14 maja – Dziśjest Dzień Farmaceuty!

Farmaceuta to zawód z tradycjami, do tego bardzo odpowiedzialny, wymagający ogromnej wiedzy. To od niego zależy, czy pacjent dostanie właściwy lek na swoje przypadłości zdrowotne.

Drodzy Farmaceuci,

życzmy Wam satysfakcji z wykonywanego zawodu, tak aby Wasza wiedza i umiejętności zostały w pełni wykorzystane i docenione. Życzymy Wam również realizacji celów, zarówno zawodowych, jak i osobistych.


Tydzień bibliotek trwa w najlepsze proponujemy ciekawą metodę na zakładkę do książki:

https://www.youtube.com/watch?v=QlMC1XlOAxI&feature=share&fbclid=IwAR2JPuE5fmKF302R8tPh2j-7wM3mbFUlmxqYmdpQEEcJdqEfhE2JO-lJsEk

12 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Limeryków.

Warto wiedzieć, że limeryki to  żartobliwe, krótkie utwory. Ich cechą charakterystyczną jest wyjściowa  absurdalność, której zwieńczenie następuje w końcowej puencie. Limeryk  ma głownie bawić, zarówno czytelnika, jak i samego autora.

Święto związane jest z urodzinami  Edwarda Leara (1812-1888, angielskiego poety, rysownika i twórcy limeryków). To właśnie Edward Lear spopularyzował te utwory w połowie XIX wieku.

W Polsce limeryki tworzyli tacy twórcy, jak:

 • Janusz Minkiewicz
 • Konstanty Ildefons Gałczyński.
 • Julian Tuwim.
 • Wisława Szymborska,
Trwa Tydzień Bibliotek – czyli ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
17. Tydzień Bibliotek obchodzony jest pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece”.
Z tej okazji polecamy Wam prezentacje – Dlaczego warto czytać książki?” oraz literackie bingo.;


Tydzień bibliotek!

Międzynarodowy Dzień Strażaka w tym roku jest szczególnie ważny. To właśnie nasi strażacy rękaw w rękę ze służbą zdrowia, wojskiem i policją, pomagają nam w tych trudnych czasach. Ponadto muszą zmagać się z panującą suszą.

Międzynarodowy Dzień Tańca!
Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby.
Dziś obowiązkowo – tańce przy dobrej muzyce.

Dzisiaj obchodzimy rocznicę urodzin Sir Terry`ego Pratchetta. Pratchett opuścił naszą planetę w w marcu 2015 roku. Pozostawił jednak po sobie olbrzymią spuściznę kilkudziesięciu książek – z genialnym cyklem Świata Dysku na czele. Wiadomo, że z jakością nie zawsze idzie popularność, ale Pratchettowi udało się to osiągnąć. Jest jednym z najchętniej czytanych współczesnych pisarzy, jego powieści są publikowane na całym świecie, na ich podstawie powstawały filmy, gry, sztuki teatralne i komiksy.

Chcecie zacząć przygodę z Światem Dysku?

„Czytanie jest dla umysłu tym,czym gimnastyka dla ciała” .
Grono CKZiU świętuje Dzień Książki i Praw Autorskich 🙂

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek?

Parki Narodowe w USA

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich na wirtualny spacer po przepięknych Parkach Narodowych w USA. Życzymy miłego zwiedzania

https://miastodzieci.pl/czytelnia/zabierz-dziecko-z-domu-i-zwiedz-piekne-parki-narodowe-usa-wirtualne-spacery/?fbclid=IwAR0TKOTqxjBoRRam6rCovkZUiSFbvt7CUAFQII__BNP-wJATG6FpZEADOao


Najpiękniejsze biblioteki Świata

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich do wirtualnego spotkania z Najpiękniejszymi Bibliotekami Świata

https://view.genial.ly/5e972ffe27cb3a0e108619d3/interactive-image-najpiekniejsze-biblioteki-swiata?fbclid=IwAR2Q9M3qh5SHuU2lRLqEcLz82iA3APVOVM-tF7l-BjY1mf7Gb3HprcOCzcc


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 

Obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła odpowiednią rezolucję w Paryżu w 1995 roku.

Prawa autorskie 

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie?  

Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.

Źródło grafiki : http://bibliotekazarnowiec.blogspot.com/2015/04/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw.html

Zapraszamy do zobaczenia ciekawych filmików :

Jak powstaje książka? Wizyta w drukarni Azymut!

https://www.youtube.com/watch?v=l6pw2Le0Qgg

Jak książka wpływa na Twój mózg?

https://www.youtube.com/watch?v=858BpMQQBtQ


Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi lub Dzień Ziemi to święto obchodzone corocznie 22
kwietnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku z inicjatywy Boliwii,
ogłoszone światu przez jej prezydenta Evo Moralesa Ayma.
Coroczne obchody Dnia Ziemi mają bardzo ważny cel – 22 kwietnia ma przypominać o tym,
abyśmy dbali o środowisko i ekologię.
Koronawirus sprawił, że wiele codziennych czynności przybiera niecodzienną formę.
W tym czasie warto szczególnie zadbać o naszą planetę.
Warto pamiętać, że troska o środowisko jest obowiązkiem każdego z nas! Ziemia jest
naszym domem, a więc powinniśmy o nią dbać.
W takim razie jak zadbać o planetę? Jest na to kilka sposobów:
 • korzystajmy z własnych środków transportu, takich jak rower czy hulajnoga. Za oknem
  jest ładna pogoda, więc można odstawić samochód czy komunikację miejską,
 • segregujmy śmieci,
 • nie korzystajmy z woreczków foliowych. Idąc na zakupy zabierajmy własne torby
  wielokrotnego użytku,
 • korzystajmy z produktów w szklanych butelkach.

https://www.youtube.com/watch?v=b7d0TNxL594

NIEPOTRZEBNI – rzecz o recyklingu
https://www.youtube.com/watch?v=gudWJXgRf8k

Źródło grafiki: http://www.podlasie24.pl/zdrowie-i-uroda/swiatowy-dzien-ziemi–1c023.html


Czy wiecie, że Jerzy Żuławski nie tylko jest ojcem polskiej literatury science-fiction, ale także… pionierem astronautyki?
Jego opis lunarnego wehikułu zainspirował Mieczysława Bekkera, twórcę pojazdów księżycowych, pracującego dla firmy, która stworzyła dla NASA księżycowe pojazdy, używane w misjach Apollo! Czy to nie dobry powód, odbyć podróż na Księżyc w klimacie początków XX wieku? 🙂
Utwór znajdziecie w  zasobach wolnych lektur!
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/zulawski-trylogia-ksiezycowa/?fbclid=IwAR21cGgzmtA0mwpXt_Cji8atJj0cttD4KnFJTuKDFbnu_NGIGhnGpzAM7x8

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Świętujemy po raz 53!

Na pamiątkę urodzin Hansa Christiana Andersena dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
„Nowe szaty cesarza”, „Brzydkie kaczątko” czy „Calineczka” to klasyka dziecięcej literatury…Czasem dzieciom trudno jest wytłumaczyć trudną rzeczywistość i lepiej wspólnie na chwilę zanurzyć się w świecie baśni .


Dziś Prima Aprilis!!


Akcja #NieZostawiamCzytelnika  zatacza coraz szersze kręgi. Dzięki niej nie wychodząc z domu można uczestniczyć w spotkaniach ze swoimi ulubionymi autorkami i autorami.
Pełna rozpiska spotkań na najbliższe dni poniżej na zdjęciu i w opisie na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 🙂


Biblioteka szkolna zaprasza na wirtualny spacer!

Zgodnie z zaleceniami zostajemy w domu. Mimo to zachęcamy Was do odwiedzenia ciekawych miejsc. Zapraszamy na spacer. Wirtualny spacer!

Poniżej linki do obejrzenia:

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea?fbclid=IwAR0Zu19SrZc4FBvSHqaNel2-ENBRlZuic4Z_Wa2QltsBHesS9stSdWSEa8Y

https://www.budowle.pl/tekst/60-budowli-ktore-mozesz-odwiedzic-wirtualnie-bez-wychodzenia-z-domu/546?fbclid=IwAR1nJCES17OyGg5CIB1b5dOqogHm-TTpQMPBdIDnL7F8cOwjc_Jq04HWnys


Jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu?

Drodzy Czytelnicy, w związku z zaistniałą sytuacją, dbając o dobro nas wszystkich, podpowiadamy, jak sięgać po książki bez wychodzenia z domu. Zachęcamy do wykorzystania tej trudnej sytuacji, w jakiej nagle wszyscy się znaleźliśmy, na czytanie książek, wspólne uczenie się i zdobywanie nowych umiejętności za pomocą wartościowych źródeł wiedzy.
Bibliotekarze.
Poniżej linki:

https://lektury.gov.pl/

https://wolnelektury.pl/


„Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów”

Miłym wydarzeniem w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, w Placówce Nr 1  był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet, święto wszystkich Pań.

Samorząd szkolny wraz z biblioteką przygotował szereg atrakcji dla damskiego grona naszej placówki.

Uroczyście ubrani członkowie samorządu wręczyli każdej nauczycielce kwiat z najlepszymi życzeniami ,a każda dziewczyna otrzymała słodki poczęstunek w postaci różnorodnych cukierków. Oprócz tego przygotowana była loteria – w której można było wygrać podwójną wejściówkę do kina oraz książki jak na ten dzień przystało o tematyce kobiecej.

Na przerwach można było posłuchać piosenek dedykowanych specjalnie dla naszych pań.

W bibliotece szkolnej dodatkowo była przygotowana wystawa książek – gdzie głównymi bohaterkami były kobiety.

Poniżej publikujemy wyniki loterii, której zwyciężczynie zostały wylosowane przez
Panią Dyrektor mgr inż. Ewę Zając :

 • Wiktoria Warlosz I TŻHO – bilety do kina
 • Łucja Pietrzyk I TŻHO 5 – nagroda książkowa
 • Sylwia Piechówka – 2 TI – nagroda książkowa
 • Adriana Mielec –I TŻHO – nagroda książkowa

Dziewczęta zapraszamy po odbiór nagród do biblioteki szkolnej.


„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Pod tym hasłem w naszej szkole 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym dniu uczniowie Szkoły Branżowej I stopnia próbowali swoich sił w II etapie dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii, na lekcjach języka polskiego i w bibliotece szkolnej uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy i krzyżówki sprawdzające jak młodzież radzi sobie z zawiłościami naszego języka ojczystego. Zwieńczeniem dnia był wykład na temat gwary śląskiej, wygłoszony przez historyka i regionalistę mgr Tomasza Wronę, w którym wzięły udział klasy: ITŻHO i IIITI, również w placówce nr 2 uczniowie wysłuchali wykładu mgr T. Wrony na ten sam temat.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypomniały nam jak piękny i ciekawy jest język polski, mimo zawiłości powinniśmy dbać o jego poprawność i kulturę wypowiedzi.


Walentynki w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Zwyczaje walentynkowe już na stałe zakorzeniły się w naszej szkole.

Samorząd Uczniowski  w Placówce nr 1 już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotował różne ozdoby, którymi udekorowano szkołę. Wystrój wprawił nas w miłosny, przyjazny i romantyczny nastrój, który wszystkim się udzielił. Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd zorganizował „pocztę walentynkową.” Zostało ustawione walentynkowe pudełko, do którego uczniowie mogli wrzucać swoje kartki z wyrazami sympatii dla koleżanek i kolegów.

14 lutego 2014 r. Samorząd  razem z biblioteką szkolną  zorganizował w naszej szkole walentynki pod hasłem „Kochajmy siebie, ale także zwierzęta”.

Wszystkie klasy mogły wziąć udział w konkursach czytelniczych za które czekały nagrody książkowe. Na przerwach uczniowie i nauczyciele w bibliotece byli częstowani słodkimi serduszkami oraz cukierkami ,przez radiowęzeł” puszczano piosenki o tematyce miłosnej. Amorek wraz ze swoimi pomocnicami doręczył wszystkie wysłane Walentynki do adresatów.

Dodatkowo w tym dniu został przeprowadzony kiermasz na słono – z którego dochód został przeznaczony na mysłowickie schronisko dla bezdomnych zwierząt.  Na stołach gościły paszteciki ciasto francuskie, pizzerinki i wiele innych pyszności.

Cała społeczność szkoły bardzo chętnie zaangażowała się w całą akcję i wsparła szlachetny cel.


Akcja biblioteki szkolnej – Przygarnij książkę na świąteczny czas!

Przygarnijcie książkę na święta. Niech nie czuje się samotna!
Drodzy czytelnicy! Święta i ferie świąteczne  to wyjątkowy czas!
Spędzajcie go w rodzinnej, radosnej atmosferze!
Nie zapomnijcie też o książkach, które możecie na ten czas wypożyczyć do domu.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do skorzystania z księgozbioru!


Akcja Czytaj.pl – upoluj swoją książkę!

Akcja jest w 100% darmowa i trwa przez cały listopad, a użytkownicy otrzymają dodatkowe 7 dni na dokończenie rozpoczętych superksiążek.

Zdecydowana większość książek w akcji brylowała na listach bestsellerów. „Ucho igielne” – powieść jednego z największych polskich pisarzy współczesnych, dwukrotnego laureata nagrody „Nike” – Wiesława Myśliwskiego!

Akcja trwa do 30 listopada 2019 roku.


W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. 1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE …

 W ramach MMBS odbyło się szereg działań mających na celu:

 • promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
 • zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
 • propagowanie zainteresowania książką,
 • rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
 • podnoszenie poziomu czytelnictwa,
 • integrację środowiska szkolnego,promowanie pracy grupowej.
 • przeprowadzono konkurs biblioteczny : „Od tabliczki glinianej do książki drukowanej”
 • akcja książkowa lista przebojów – podobała Ci się ksiażka przekaż innym.

I miejsce  w konkursie  bibliotecznym zajęła Alicja Palka z klasy IV TIE.


[…] Cóż za rzecz przedziwna Czytanie! – jako gałąź oliwna Lub migdałowy kwiat. […] Książki te kto są? Różni znajomi – poczciwi. Cyprian Kamil Norwid

 BOOKCROSSING –  Co to jest?

Bookcrossing (inaczej nazywana uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książko-krążeniem) – idea nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Książki mogą być też zostawiane w przypadkowych miejscach jak tramwaj, ulica, uczelnia itd. Wtedy książki opatrzone są stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo, oraz krótką informacją o bookcrossingu.  Informujemy, że w naszej bibliotece funkcjonuje półka bookrossingowa. Znajduje się ona w czytelni.

Stąd możesz zabrać książkę, ale tu możesz także zostawić swoją, którą chcesz „uwolnić”.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a szerzeniem idei bookcrossingu, zgłoś się do biblioteki szkolnej.